Uzmanlar, şeker hastalarının oruç tutmalarının sağlıkları açısından zararlı olduğunu belirtiyorlar. Henüz diyabet veya halk arasında bilinen adı ile şeker hastalığı teşhisi konmamış sağlıklı kişilerin de, oruç tutmaya başlamadan önce açlık kan şekerini ve yanısıra mutlaka tokluk kan şekerini de ölçtürmesi gerektiği konusunda uyarıyorlar.
Ramazanda özellikle riskli hasta grubunda oldukları halde oruç tutmak isteyenlerin mutlaka hekim kontrolünden geçmeleri gerekiyor. Uzmanlara göre, bazı hastalıklar oruç tutmayı güçleştiriyor; hatta engelliyor. Uzmanlar yalnız açlık kan şekerine bakıldığında gözden kaçabilen diyabetin, tokluk kan şekeri ölçümü ile yakalanabildiğini belirtiyorlar. Ancak açlık kan şekeri halk arasında çok iyi bilindiği halde, tokluk kan şekerinin önemi ve taşıdığı riskler halk tarafından çok fazla bilinmiyor. Bu nedenle öğünlerden sonra ortaya çıkan tokluk kan şekeri yükselmeleri özellikle Ramazan ayında gizli bir tehdit oluşturuyor. Çünkü şeker hastalığında beslenme biçimi çok büyük bir önem taşıyor.
Diyabet hastalarının 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenmeleri yani sık sık yemek yemeleri gerekiyor. Fakat Ramazan'da bu beslenme şeklinin tam tersi uygulandığı için diyabetliler için büyük bir risk ortaya çıkmaktadır. Şeker hastası olanlar oruç tutarken, tedavi için olması gerekenin aksine akşama kadar aç kaldıkları için şekerleri düşüyor. İftarda yenilen yemeklerle de çok miktarda glikoz kaynağı vücuda girdiğinden şeker normal düzeyinin çok üzerine çıkıyor.
Diyabet tedavisi sırasında vücuda çok fazla şeker kaynağı sokmamak ve pankreası zor durumda bırakmamak gerekmekte. Normal zamanda besinlerin içeriklerine dikkat edilmezse, yemeklerde alınan karbonhidratlar sindirilerek şekere dönüşür.
Öğünlerde yenilen karbonhidrat miktarlarının dengeli olması, beyaz şekerden uzak durulması ve yemeklerdeki yağ oranının da önerilen miktarı aşmaması gerekmektedir. Glikoz olması gerekenden çok olunca yaklaşık 2-3 saat sonra kandaki insülin miktarının yükseldiğini belirten uzmanlar, fazla insülinin de tansiyona, aşırı kilo alımına, kan yağlarının yükselmesine neden olabileceğini ve damar sertliğini hızlandırabildiğini belirttiler.
Bu sebeble şeker hastalarının oruç tutmalarının sakıncalı olduğunu belirten uzmanlar, açlık kan şekerine bakıldığı halde sağlıklı çıkanların mutlaka tokluk kan şekeri ölçümü yapılması gerektiği konusunda uyarıyor.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: