Eğer profesyonel sporcu iseniz kesinlikle oruç tutmayınız. Eğer amatör sporcuysanız dozajını biraz azaltarak günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.
Uzmanlar Ramazan'da yeni bir spor dalına ise asla başlanmaması gerektiğini söylüyorlar.
Hem oruç tutup hem de spor yapılabilir mi? Öğleden sonra spor yaparsanız, uzun süre aç kaldığınızdan dolayı kan şekeri ile ve metabolizmayla ilgili bazı sorunların ortaya çıkacağı kesindir. Bu nedenle oruç tutanlar, herhangi bir sportif faaliyette veya amatörce bir takım egzersizlerde bulunmak istiyorlarsa; sahur veya iftardan 2-3 saat sonra yapılması en uygunudur.
Yapılacak sporun süresi veya şiddeti önemli mi? Oruçlu iken spor yapanların dikkat edeceği en önemli nokta yapılacak sporun süresi ve şiddetidir. Bu konu spor yapacak kişinin egzersiz alışkanlıkları ile ilgilidir. Kişinin uzun süredir yaptığı sporu oruçluyken sürdürmesinde bir sakınca yoktur. Çünkü zaten kişinin o spora karşı adaptasyonu vardır. Fakat dikkat etmesi gereken şey Ramazan ayı boyunca sporun dozunu düşürmektir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu