Ses kısıklığına neden olan birçok sebep vardır. Bu sebepler içinde oldukça basit ve kendi kendine düzelen sebepler olduğu gibi çok ciddi ve tedavisinde ameliyat gerektiren hastalıklar da olabilir. Ses kısıklığına neden olan hastalıklara şunları örnek verebiliriz Larenjit (Gırtlak iltihabı)
Akciğer hastalıkları
Ses tellerinde polip (iyi huylu kitleler) veya nodül, kist olması
Mideden yukarı doğru asit kaçağının olması (reflü) ve çok şiddetli kusmalar Ses teli hareketini sağlayan sinirlerin felci durumunda olması Alerji veya iltihaplara bağlı geniz akıntısının mevcut olması
Gırtlak ve çevresindeki dokuların tümörlerinin bulunması Ses telleri çevresine gelen zedeleyici darbeler Psikolojik nedenlerin var olması Şeker hastalığı veya sinir sistemi hastalıkları gibi vücudun diğer bölgeleriyle birlikte ses telini de tutan hastalıklar Sigara, duman ve kimyasal gazlar gibi tahriş edici maddelere aşırı derecede maruz kalmak Yanlış ses kullanımları(bağırma, çığlık, şiddetli ağlama ve öfke durumları) bulunması Birtakım cerrahi travmalar(gırtlağa yada üst solunum yoluna yönelik yada genel anestezi için solunum yoluna tüp(entübasyon tüpü) yerleştirilmesi. İbrahim Saraçoğlu'nun Ses Kısıklığı Tedavisi için Kür Tarifi :
Ses kısıklığını önlemek için 1 çay bardağı suda 1 kabuk tarçını 5-6 dakika kaynatın ve ılıdıktan sonra için.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu