Sağlıklı doğumun ardından her annenin, hamilelik döneminde alınan 10-12 kiloyu vermek için gayret sarf ettiğini belirten Uzman Dr. Erdoğan Yürük, diyete en az 3 hafta sonra başlanmasını tavsiye ederek, "Emziren anne en az günlük 2 bin kalori almalı, proteinlere önem vermeli, günde 2.5-3 litre sıvı tüketmeli, limonata, papatya ve ıhlamur çayı içmeli" dedi.
"Beslenmede proteinlere özellikle yer vermeli. Hayvansal proteinin yanında bitkisel protein (fasulye-nohut-soya) alınmalıdır. Balık haftada 1-2 öğünde yer almalı. Vitamin ve mineral yönünden zenginliği tartışmasız olan meyve ve sebzeler asla ihmal edilmemelidir. Bu dönemde sigara ve alkolün yasak olduğu da akıllardan çıkarılmamalı. Kilo vermede diyetin değişmez yardımcısı olan hareket de ideal kilolarınıza gelmenizde size yardımcı olur. Kilo verme ve tokluk meydana gelmesi konusunda akupunktur uygulamalarını da tercih edilebilir. Emziren annenin günlük kalorisi 600-750 kalori fazlalık içerir. Bu yüzden de günlük alınacak kalorinin en az 2 bin-2 bin 200 olmasına dikkat etmelidir. Diyette unutulmaması gereken diğer konu bol miktarda sıvı alınmasıdır. Sıvı alınması yaklaşık 2.5-3 litre civarında olmalı, suyun yanında az şekerli limonata, papatya çayı, ıhlamur gibi sıvılar da tüketmelidir." Diyete 2 hafta devam edin.
1. Gün Sabah: Bir Bardak Şekersiz Süt, Bir Yumurta, Bir Kibrit Kutusu Kadar Beyaz Peynir, Bir Dilim Kepek Ekmeği Arada Acıkırsanız Bir Elma. Öğle: Bir Porsiyon Yağ Konmadan Yapılan Etli Türlü, Bir Ufak Tabak Makarna (Yağ Koymadan Haşlanacak) Bir Kase Yoğurt, Bir Dilim Kepek Ekmeği. Akşam Üstü Bir Dilim Kepek Ekmeği ile Bir Dilim Beyaz Peynir. Akşam: Bir Kase Domates Çorbası, Bir Balık Izgara, Bol Salata, Serbest Meyve.
2. Gün Sabah : Bir Bardak Şekersiz Süt, Bir Yumurta, Bir Kaşık Bal, Bir Dilim Kepek Ekmeği, Bir Domates- Arada Bir Muz. Öğle: Bir Tabak Etli Taze Fasulye (Yağ Konmayacak), Bir Porsiyon Yağsız Yapılmış Pilav, Bir Kase Komposto (Sakarin İle Tatlandırın), Bir Dilim Ekmek. Akşam: Bir Kase Tarhana Çorba, 5-6 Adet Izgara Köfte, Bir Tabak Püre, Bir Kase Yoğurt, Bir Tabak Kayısı. Yatmadan Önce Bir Bardak Şekersiz Süt.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu