Yabancı cisimle oynayan bir çocukta aniden gelişen solunum (nefes) sorununun, nefes borusuna kaçan yabancı bir cisim nedeniyle olabileceği düşünülmelidir.

Neler yutuyorlar: Ayçiçeği, kabak, karpuz çekirdeği, Nohut, fasülye ve mısır tanesi, Fındık ve fıstık, Plastik maddeler, Metal iğne, türban iğnesi, Kalem ucu, ağaç parçası, Boncuk, Kemik ve çeşitli maddeler, Oyuncak parçaları. Belirtiler: Boğulma ve solunum durması, Öksürük ve tıkanma, Hızlı nefes alma, Nefes almada zorlanma, İç çekme, Morarma, Akciğer sorunları.

Koşullar ne olursa olsun, çocukların yemesi ve oynaması için, boğulmalarına neden olabilecek yabancı cisimlerin çevrede bulundurulmaması en etkin önlemdir. Çocuğun metal, plastik parçalarla oynaması önlenmeli, Çocukların çevrelerinde katı sebze ve meyveler bulundurulmamalı, Karpuz, kavun ve zeytin çekirdeği gibi küçük ve sert maddeler çocuklardan uzak tutulmalı, Çocuklara, çekirdekli gıdalar, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra yedirilmeli, Çocuğun ağzında yiyecek varken konuşması önlenmeli, bu durumda iken ağlatılmamalı, güldürülmemeli, Anneler çocuklarının altını değiştirirken, türban iğnelerine ve kundaklamada kullanılan iğnelere dikkat etmelidir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu