Kadınların en çok istediği iki şey nedir denildiğinde akla gelen iki cevap plastik cerrahide birleşti. Kadınlar, artık fazla kilolarından kurtulduklarında göğüsleri de büyüyecek.

Amerika ve İngiltere'de ocak sonunda uygulanmaya başlayacak olan teknikle liposuction yöntemiyle "aşk simidi" denilen bölgeden ve karından alınacak yağlar, hasta istediği takdirde göğüslerini dolgunlaştırmak için kullanılabilecek.

Araştırma sürecinde testleri sürdüren Amerikalı ve İngiliz plastik cerrahlar, "aşk simidi" denilen bölgeden ve karından alınacak yağlarla, hasta istediği takdirde göğüslerini büyütmekle doğal bir görünüm elde ettiklerini ifade ediyorlar.

Japonya'da keşfedilen yöntem Amerika'da iyice geliştirildi ve iyi bir lojistik ve beceri gerektirmekte diyor bu ameliyat tekniğini kliniğinde uygulayan Feller. Cerrah, kaslara zarar vermeden elips biçimindeki dokuyu damarlarla birlikte karın duvarından alıyor ve uygun biçimde kesiyor ve boşalmış meme yerinin yerine yerleştiriyor. Doğal beden dokusuyla yapılan meme yenileme ameliyatı Avrupa genelinde 200 cerrah tarafından uygulanmakta.

Tekniğin Amerikalı öncülerinden olan Robert Allen'in meme yenileme operasyonlarıyla ilgili uzun vadeli araştırmasını yapmış olduğu Louisiana Devlet Üniversitesi'nde, yöntemin diğerlerinden hem daha güvenli hem de daha iyi olduğu anlaşıldı. Hatta doğal yağ dokusuyla gerçekleştirilen ameliyatların sadece %1'inde karın yağıyla yenilenen meme kalıcı olmamış.

Karından alınan parçadaki damarlar ve sinirler meme damarları ve sinirleriyle bağlandıktan sonra, elips biçimindeki karın parçası meme boşluğunun üzerine yerleştirilerek dikiliyor. Dikiş izi genelde bikini sınırında kalıyor. Ameliyattan sonraki 48 saat ise çok önemli. Bu süre içinde ameliyatlı bölgenin ısısı dikkatle takip ediliyor. Sonuçta bu süre içinde memeye dönüşen karın dokusunun yaşayıp yaşamayacağı anlaşılıyor. Bu kritik devre atlatıldıktan sonra yenilenmiş organ sadece birkaç hafta içinde bedenle kaynaşabiliyor.

Dünya genelinde sekiz kadından biri her yıl kanser yüzünden mastekomi ameliyatı olmak zorunda. Dişiliğin, cinselliğin ve anneliğin sembolü olan memenin yokluğu kadınların çoğunda güçlü travmalara neden oluyor. Almanya'da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre dokuz kadında birinde görülen meme kanseri yılda 45.000 yeni vakayla en sık yaşanan kanser türü.

Ülkemizde de uygulanıyor

Este Klinik'ten Plastik Cerrah Opr. Dr. Dilek Avşar, ülkemizde de karın bölgesinden alınan yağlarla doğal göğüs büyütme işleminin uygulandığını ve doğallığı yönünden tercih edilebilecek bir göğüs büyütme yöntemi olduğunu ifade ediyor.

Bu tekniği ülkemizde uygulayan estetik cerrahlardan Prof. Dr. Nazım Durak şu açıklamayı yaptı: "Meme kanseri nedeniyle göğsü alının bayanlara tek seansta karından alınan doku parçasıyla eski memenin aynısı 2 saatlik ameliyatla gerçekleşiyor. Yaşam boyu yeni memesiyle hasta mutlu oluyor. Bunun fiyatı ise 5-10 bin dolar arasında.

Kaynak: ekolay

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu