NEREYİ GEZSEK

Roma'yı mümkün olduğunca yürüyerek gezmeye çalışın. Her sokağı her binası size ayrı bir zevk verecek, ayrı bir dünyanın kapılarını aralayacaktır. Müzeleri, galerileri, caddeleri, sokakları, "Pentheon Tapınağı" ile hepsi ayrı bir dünya sanki.

Colosseum: İki bin yıldır dimdik ayakta kalmayı başaran bu yapı, Roma'nın sembolleri arasında yer alıyor. Bir zamanlar vahşice eğlence uğruna, gladyatör ve hayvan dövüşleri yapılan bu mekanda şu anda, 50 bin kişilik kapasitesiyle turistlere görsel bir şölen sağlıyor. Bu muazzam yapı günümüzde görselliği kadar geçmişinde yaşanan hikayeleri ve efsaneleriyle de çok dikkat çekicidir.

Aşk Çeşmesi: Dilek tutmaya ne kadar inanırsınız yada inanmazsınız bilinmez ama! Roma' ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Romalılar özellikle gençler ve şehri gezmeye gelen turistler tarafından Roma'nın merkezi buluşma yeri ilan edilmiş sanki! Dilek tutma inançlarından dolayı güzelliği gölgelenmiş gibi olsa da, siz kendi gözünüzle gördüğünüzde bu görüntüyü hiç bir şeyin gölgeleyemeyeceğini anlayacaksınız. Her şeye rağmen belki olur inancıyla çeşmeye para atmayı da ihmal etmeyin.

İspanyol Merdivenleri: Bu merdivenler mermer bir merdiven olmanın dışına çıkıp, Roma'nın özelliğine özellik katan yerlerden biridir. Merdivenlerin en tepesinden görünen Roma'yı seyre dalmak etraftaki çiçeklerin kokusunu içinize çekmek ayrı bir duygu.

Kiliseleri: Roma hrıstiyanlığın merkezi olarak görülüyor ve buda Roma'da birçok kilise bulunmasına, etrafta çok fazla sayıda rahibelere rastlamanıza nedendir. Birçok kilisenin yapıları, yapılış tarihleri ve çeşitli efsanelere konu olan hikayelerini mutlaka bu kiliseleri gezerken öğrenmeye özen gösterin. "Michelango" tarafından yapılan "St. Peter Basilikası" büyüleyici görüntüsü dışında yapılış hikayesi de çok hoşunuza gidecektir.

NE YESEK

Roma romantizm şehri ve bu romantizme uyacak şey tabii ki de, şarap olsa gerek. Dünyanın en güzel şaraplarını Roma'da bulmak mümkündür. Romalılar eski çağlardan itibaren şölenlere, zevkle döşenmiş masalara düşkünlerdir. Ve bu özelliklerini hala devem ettiriyorlar. İlk yemek kitabını Roma'lı bir aşçının yazdığını söylemek herhalde Roma'nın yemek kültürü hakkında size bilgi vermeye yetecektir. Roma'da yenilebilecek en güzel şey ise; sade domates soslu makarna olabilir.

Roma'da restoranları ikiye ayırabiliriz. "Klasik restoranlar" ve "trattoria"; ev yemekleri sunulan aile işletmelerine verilen addır. Bu restoranlarda Romalılara özgü yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Gezilerinizde yorulupta, ayak üstü bir şeyler atıştırmak istediğinizde merkezde ve merkezi sayılabilecek her yerde ayak üstü bir şeyler yiyebilirsiniz.

Ayak üstü yemek molalarında, dilim pizza yemenizi tavsiye ederiz. Pizzanın şehri Milano olsa da, Roma'da pizza yemek size İtalya'da olduğunuzu hissettirebilir. Ya da tercihiniz; Roma'nın romantik havası içinde lüks bir restoranda, bir yudum şarap eşliğinde, kibar Romalı garsonların hazırladığı masalarda yemek yemek ise biraz fazla hesap ödeyebileceğiniz hatırlatmasını yapalım.

NE ALSAK

Roma'da alışveriş için öncelikle biraz parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Romalıların lüks ve rahata düşkünlükleri burada da göze çarpıyor. Genel anlamda pahalı bir kent olma özelliği, normal olarak, alışverişi de etkiliyor. Roma, alışveriş ve eğlence anlamında cadde cadde ayrılmış gibi görünebilir. Meşhur caddeleri genellikle sağlı sollu lüks mağazalarla dolu olan şehirde ucuz bir şeyler bulmanın yolu yok mu derseniz? Bırakın merkezi, İspanyol Merdivenlerini ya da Aşk Çeşmesini.. Buraları sadece görmek için gezin. Alışveriş için ise Roma'nın arka sokaklarını keşfe çıkın. Buralarda hem çok eğlenceli dakikalar yaşarken, hem de antikacılar, ikinci el eşya satan mağazalardan çok cazip fiyatlarla alışveriş keyfini yaşayabilirsiniz. Roma'da özellikle ipekler, eldivenler, Venedik tarzı cam eşyaları, mücevher ve deri eşyalar satın alabilirsiniz.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Roma'da şehir içi ulaşım için ilk gözünüze çarpan şey Vespa'ların üzerinde bir yerden bir yere ulaşmaya çalışan insanlar olacaktır. Motosiklet Roma'da çok fazla kullanılıyor ancak, sizin tercihiniz diğer ulaşım imkanları ise, Roma'da rahatlıkla kullanabileceğiniz bir metro ağı var. Ayrıca taksilerde her şehirde olduğu gibi burada hizmetinizde, ancak taksimetrenin açık olup olmadığına dikkat etmek sizin açısından en iyisi olacaktır.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu