PORTEKIZ TATİL REHBERİ

NÜFUSU: 10.605.879 Kişi En kalabalık 75. ülke

BAŞKENTI: Lizbon

BAŞLICA ŞEHİRLER: Lizbon. Sintra,Obidos,Alcobaça, Nazare/ Sitio, Coimbra, Braga, Porto.

İKLİM: Ilıman deniz iklimi; kuzeyde hava soğuk ve yağışlı, güneyde daha kuru ve ılımandır. Akdeniz iklimine sahip ve Avrupa'nın en sıcak ülkelerinden biri olan Portekiz'in ana karadaki topraklarında yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 15 °C ve güneyde 18 °C'dir. Madeira ve Azor Adaları sıcaklık aralığı daha dardır. Bahar ve yaz mevsimlerinde güneşli, sonbahar ve kış mevsimlerinde yağmurlu ve rüzgârlıdır. Ülkenin orta ve güney bölgeleri daha az yeşilliğe sahip olmasına rağmen meşe,zeytin,portakal ve incir ağaçları ve üzüm bağları vardır ve bahar ayında çiçek açan badem ağaçları görülmeye değer. Portekiz'in iklimi ılımandır ancak kuzeyde hava biraz daha serin olmasına rağmen ülke Nisan'dan Ekim'e kadar genel olarak ılıktır. Güneyde ise yazın boğucu sıcaklar yaşanır. Kış süresince kuzeyde çok yağmur yağar ve hava sıcaklığı düşer. Dağlarda ise özellikle Serra de Estrela olmak üzere kar yağışı yaygındır.

İDARİ ŞEKLİ: Parlamenter Cumhuriyet

DİN: Nüfûsun % 94 u Roma katoliği olup, ancak birkaç bin Protestan ve az sayıda Yahûdi vardır.

DİL: Portekizce ancak Fransızca ve İngilizce`de konuşulmaktadır.

COĞRAFİKONUM: 39 30 Kuzey enlemi, 8 00 Batı boylamı

PARA BİRİMİ: Euro (EUR)

SAAT FARKI: 2 saat geri

YEME & İÇME: Portekiz mutfağı Ispanya mutfagını andırmakla birlikte, pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balık kullanılan çeşitli tariflerle zengin bir mutfaktır. Portekizlilerin özellikle Morina balığından yapılmış yemekleri çok sevdikleri ve Portekiz'de bacalhau denen bu yemeklerin yılın her günü için farklı olmak üzere 365 değişik şekilde pişirildiği söylenir. Pastéis de Bacalhau, Bacalhau à Brás ve Bacalhau à Gomes de Sá en popüler tariflerdir. Diğer balık yemekleri arasında ızgara sardalya ve Caldeirada sayılabilir. Eski ve ağır tariflere dayanan pasta ve hamur işleri ülke çapında yaygındır. Lizbon'un Pastéis de Nata ve Aveiro'nun Ovos-Moles gibi tatlı ve kekleri çok revaçtadır. Portekiz'in kendine özgü fast-food tarzı yemeği ise Porto'nun Francesinha 'sıdır. Diğer yemekler arasında et ve sosis parçaları ile kuru fasulyeden yapılan ve beyaz pirinçten yapılan pilav ile servis edilen Feijoada ile et, pirinç, patates ve diğer sebzelerin haşlanmasıyla yapılan Cozido à Portuguesa ve Espetadas bulunur. Kahvaltıya onem verirler ve doyurucu deniz urunleri kahvaltı secenekleridir.

Portekiz şarapları Romalılar zamanından beri ülke sınırları dışına gönderilir. Romalılar Portekiz'i şarap ve eğlence tanrısı Baküs ile özdeş tutarlardı. Günümüzde şarapseverler tarafından çok iyi tanınan birçok şarap çeşidi, uluslararası ödüller kazanmıştır. Tanınmış birçok Portekiz şarabı dünyanın en iyi şarapları arasında sayılır.

Gezilecek Yerler: Tarihi çok eski zamanlara dayanan bir şehir olan Lizbon bir çok farklı kültürün izlerini taşımaktadır. Ancak bu şehirde yaşanan depremler yüzünden bir çok eserini kaybetmiştir.

Belem Kulesi: Belem Kulesi, İstanbul`da bulunan Kız Kulesi benzerinde bir yapıdır. Denizin içinde olan bu yapı, eskiden sefere çıkan denizcileri gözlemleyebilmek için inşa edilmiştir. Belem Kulesi`ni ziyarete gittiğinizde, bu semtte bulunan müzeleri, parkları görmeyi de ihmal etmeyin.

Belem Coach Museum: Masal diyarlarına götürebilecek kadar fantastik bir yer, kraliyet zamanlarında kullanılan faytonların sergilendiği bir müze. Bu müze tam anlamıyla, zenginlik ve ihtişamın o zamanlarda nasıl yaşandığının birer göstergesidir.

KöPage Ranküler: Lizbon Tagus Nehri tarafından ikiye ayrılır. Bu nehrin üzerinde iki tane köPage Rankü vardır. Bu köPage Rankülerin en meşhur olanı ise, 25 Abril KöPage Ranküsü`dür. Lizbon`un köPage Ranküleri, bir yakayı öbürüne bağlayan bir köPage Rankü olmanın dışına çıkıp, Lizbon güzel manzarasına oldukça güzellikler katan bir sembol halini almıştır.

İsa Heykeli: Lizbon`da oldukça dikkat çekici yapılardan bir tanesi ise Brezilya`nın Portekiz`e hediye ettiği İsa Heykeli`dir. Bu heykel yüksek bir binanın tepesinde bulunmaktadır. Lizbon`da oldukça meşhur olan asansörlerle bu yüksek binanın en tepesine çıkarak, İsa heykelinin kollarının arasından bütün Lizbon`u seyre dalabilirsiniz.

Asansör (Elevador): Lizbon`da asansörlerin çok değişik bir yeri vardır. Bu şehirde bulunan asansörler, binaların içinde değil dışında bulunuyor. Ve bu asansörler genellikle turistik amaçlı olarak kullanılır. Şehri en güzel şekilde tepeden seyretmek isteseniz, asansörlere binebilirsiniz. Santa Justa sokağında bulunan 1911 yılında yapılmış olan asansör, Lizbon`da bulunan asansörlerin en meşhurudur.

Oceanarium: Lizbon`da bulunan bu akvaryum, Portekizlilerin denizcilik geçmişine ne kadar sahip çıktıklarının bir göstergesi gibidir. Bu dev akvaryumda bir çok sualtı canlısını bir arada görme şansını elde edebilirsiniz. Okyanus ortadan ikiye ayrılmış, sizde okyanusun içinde yürüyormuşsunuz gibi bir hissedebilirsiniz Oceanarium`u ziyaret ettiğinizde..Bu akvaryumun içinde köpekbalıkları ziyaretçiler tarafından en dikkat çekici bölümlerdir.

Kraliyet sarayı: Yıllar boyunca kralların yazlık mekanları olarak kullanılan bu sarayın dış mimarisi kadar, iç mimarisinde kullanılan çiniler oldukça dikkat çekicidir. Portekiz`de bulunan bir çok yapıda kullanılan çini desenler Lizbon`a ayrı bir özellik katmaktadır.Jeronimos Manastırı: 1496`da Kral I. Manuel tarafından yaptırılan bu bina, Lizbon`un simgeleri arasında yer alıyor. Manastır`ın yapımında kullanılan çeşitli mücevherler bu yapıya oldukça zengin bir görüntü kazandırmaktadır.

EĞLENCE: Lizbon`da gece hayatı genellikle Liman bölgesinde bulunan restoranlarda yaşanır. Portekiz`in yöresel müziği olan Fado müziğinin en güzel ezgilerini burada duyabilirsiniz. Bu yöresel ezgilerin dışında Lizbon`da dünya standartlarında bir çok bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Bu mekanlarda caz dan popüler müziğe kadar her tür müziği dinleme şansına sahipsiniz.

Ancak Lizbon`da tabii ki de, eğlence Fado gecelerinde yaşanır. Fado müziği biraz acıklı ezgilere sahiptir. Fado`nun kelime olarak "kader" anlamına gelmektedir. Bu müzikte özlem ve hasret duyguları vardır. Gidip gelmeyen sevgiliye, deniz yolculuğuna çıkıp dönmeyen eşler için söylenen hüzünlü bir müziktir. Fado müzikleri ne kadar hüzünlü olsa da, bu müzikler eşliğinde yapılan eğlenceler oldukça keyifli geçmektedir. Lizbon`da gece hayatında en çok tüketeceğiz içecek ise, dünyaca ünlü Porto şaraplarıdır.

Önceki
Önceki Konu:
Yayla Turizmi
Sonraki
Sonraki Konu:
Roma Tatil Rehberi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu