Fethiye, Akdeniz Bölgesi nin batı kesiminde Muğla iline bağlı bir ilçe olupdoğu ve güneydoğu da Antalya, güney, güneybatı ve batıda Akdeniz, kuzeybatıda Dalaman, kuzeyde de Denizli ve Burdur ile çevrilidir. Antik Telmessos kentini de içinde saklayan Fethiye, Fethiye Körfezi nin doğusunda, Fethiye Ovası nın güneybatısında yer alır.

İzmir ' Muğla üzerinden gelerek Antalya ya ulaşan kıyı yolu 1 km doğusundan geçer. Bu yolla il merkezi Muğla ya uzaklığı yaklaşık 130 km dir. Fethiye pek çok önemli depremler geçirmiştir. 1856 ve 1957 yıllarındaki depremlerde kentin neredeyse tamamı yıkılmıştır. Tekrar inşa edilen Fethiye de şu an modern bir liman ve marina vardır.

Bu günkü Fethiye kenti yakınlarındaki Belen de, MÖ. 3000 lerde kurulduğu sanılan antik Telmessos kenti, Lykia nın Karia sınırında yer alıyormuş. Uzun bir süre Lykia ya karşı bağımsızlığını koruduktan sonra, MÖ. 6. yüzyıl ortalarında Pers egemenliğine girmiş. MÖ.5. yüzyılda Delos Birliğine, MÖ.362 de de Lykia ya katılmış. Ardından Karia Kralı Mausolos un eline geçmiş. MÖ.333 te yöreye gelen İskender in egemenliğini Selevkoslar ın yönetimi izlemiş. MÖ.3. yüzyıl sonlarında Mısır daki Lagos Hanedanı na bağlanmış. MÖ.188 de Pergamon ( Bergama ) Krallığının egemenliğine girmiş. Pergamon Krallığının MÖ.133 te yıkılmasından sonra kısa bir süre bağımsız kalmış ve Rodos la işbirliği yaparak Pontus Kralı Mithradates e karşı koymuş. Daha sonra Roma ve Bizans yönetiminde yaşamış.

8. yüzyılda Anastasiuopolis olarak anılmaya başlanmış. 1284 te Menteşeoğulları nın yönetimi altına girmiş ve 1424 te Osmanlı topraklarına katılmış. 19. yüzyıl sonlarında Aydın vilayetinin menteşe sancağına bağlı bir kaza merkezi olan Fethiye 11 Mayıs 1919 dan 20 Haziran 1920 ye değin İtalyan işgali altına kalmış. Zamanla Meğri ye dönüşen adı 1913 te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey in anısına Fethiye olarak değiştirilmiş. Doğa güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar da tarihi ve turistik önemiyle dikkati çeken Fethiye ilçesi Anadolu nun güney batısında, güneyde Eşen Çayının Akdeniz e döküldüğü Çayağzı ve Kaş ilçesi, batıda Kapıdağı Yarımadası ve Dalaman İlçesi; doğuda Korkuteli, Elmalı, kuzeyinde Gölhisar ve Çameli İlçeleriyle çevrili olarak, Akdeniz bölgesi ile Ege bölgesini ayıran hattın Akdeniz bölgesi içinde kalan tipik bir kıyı kentidir. İlçe hudutlarında birbirinden güzel çoğunluğu denize dik olarak inen 180 koy ve körfez bulunmaktadır. Kıyı uzunluğu 167 Km. olan İlçede 18 adet ada mevcuttur.

Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir plajı bulunan Fethiye Türkiye nin turizm merkezlerinden biridir. Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir. Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile Yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler vardır. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir. Bu kadar alternatifin yanında antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Fethiye çevresindeki antik kentlerin bazıları şöyledir: Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon ve Xanthos. Bunların dışında zengin eserleriyle Fethiye Müzesi de turizme hizmet etmektedir.

Tarihte Meğri adası, Fethiye adası isimleriyle de anılan Şövalye adası; Fethiye körfezini kapatan ince uzun, lades kemiği şeklinde bir adadır ve limanı korunaklı bir yer haline getirir. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Şövalye adasının batısında Kızılada, doğusunda Çalış Plajı, güneyinde Fethiye, kuzeyinde açık deniz vardır. Limanın tam göbeğinde olan yerleşiminden dolayı gün boyu güneş ışığını takip eder. Karayolu ile Fethiye ye ulaşım da oldukça kolaydır. Antalya ,Muğla ve Burdur bağlantılı üç karayolu, çam ağaçları arasında yapılacak rahat bir yolculuk ile Fethiye nin ziyaretçilerine kolay bir ulaşım imkanı sağlar.

Her üç yönde yapılan düzenli otobüs seferleri Fethiye nin diğer tüm kentlerle olan bağlantısını sağlamaktadır. Hava ulaşımı için en yakın Havalimanı 55 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı dır. Türk Hava Yollarının yaz kış sürdürdüğü İstanbul, İzmir,Ankara ve Antalya bağlantılı seferlerinin yanı sıra turizm sezonu boyunca Avrupa nın bir çok şehrine de uçuşlar yapılmaktadır. Deniz yolu ile tarifeli ulaşım yoktur. Ancak yaz aylarında Yunanistan ın Rodos Adası na feribot seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca yaz ayları boyunca Fethiye ' Kaş, Fethiye ' Marmaris, Fethiye ' Bodrum yönlerine Mavi Yolculuk turları ve körfez içindeki adalara günübirlik turlar düzenlenmektedir.

Kategoriler:
Etiketler:
Sonraki
Sonraki Konu:
Köyceğiz Rehberi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu