Doğum eyleminin ikinci evresinde ,yani rahim ağzının tam açıklığa ulaşmasından sonra, doğumun gerçekleşmesine kadar geçen sürede,anne adayı veya bebeğe ait nedenlerle doğumun normal olarak gerçekleşememesi sonucu vakum uygulanarak müdahaleli doğum yaptırılır.
Hangi Koşullarda Vakum Uygulanır: Servikal açıklığın bir başka şekliyle rahim ağzının tam açıklıkta olması, Amnios kesesinin (su kesesi)açılmış olması, Bebek baş gelişi olmalı, Bebek 36 haftadan büyük olmalı, Bebeğin başının doğum kanalının kritik noktalarını geçmiş olması ve rahim kanalına yerleşmiş olması, Baş-pelvis uygunsuzluğunun olmaması gerekir.
Hangi Hallerde Vakum Uygulanmaz: Bebeğin önde gelen kısmı baş değilse, Cerrahın bu konuda deneyimi yoksa, Bebeğin kafası yüksekteyse, Pelvik darlıktan şüpheleniliyorsa , Prematüre bebeklerde , Bebekte kanama bozukluğuna neden olabilecek bir hastalık varsa, Forseps takılmış ve başarısızlıkla sonuçlanmışsa.
Bütün bu konular dikkate alınarak vakum uygulamasına geçilir.Vakum takıldıktan sonra uygulanan 3 denemeden sonuç alınamaz ve bebek doğurtulamazsa vakum başarısız kabul edilir. Vakum uygulanışı,kendine özel tekniği ile ve ameliyathane şartlarının hazır olması koşuluyla uygulanır. Çünkü başarılı olunamazsa hemen acilen riskli bir sezeryan ameliyatına gerek duyulabilir.
Vakum Uygulamasının Riskleri Nelerdir Vakum uygulamasında ölüm ya da kalıcı hasar ile sonuçlanan komplikasyonların görülme sıklığı son derece düşüktür. Bunlar arasında en önemlisi ; Kafa içi kanamalar görülmesidir. Ancak kafa içi kanamalar, vakum uygulanmayan ve kendiliğinden doğan bebeklerde de görülmektedir. Ancak sıklığı daha düşüktür. Böyle durumlarda bebeğin Yoğun Bakım şartlarında izlenmesi gerekir. Kafa içi kanama prematüre bebeklerde daha çok görülür.  Bebeğin kafa derisinde,uygulanan negatif basınca bağlı olarak ödem ve şişlik görülür. Bu durum birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Kafa derisi altına kanama ve bazen de kafa derisinde sıyrılma görülebilir. Bunlar da önemli bir sorun yaratmadan kendiliğinden iyileşir. Annede vakum uygulamasına bağlı olarak, doğum kanalında ve rahim ağzında yırtıklar ve hematom görülebilir. Uygun şekilde onarılırsa ciddi bir sorun bırakmaz.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu