Kivi, bol miktarda C vitaminin yanı sıra A vitamini de içeriyor. İşte kivinin faydaları

Kivi her derde deva

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Turan Karadeniz, 100 gram kivi meyvesinde yaklaşık 400 miligram C vitamini bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karadeniz, "günlük A vitamini ihtiyacı 1.75 gram olup, bu miktar, yaklaşık 70 gramlık kivi meyvesinde bulunmaktadır. Kivi, turunçgillerden dört, altı kat, elmadan ise 40-50 kat daha fazla C vitamini içermektedir" dedi.

Yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının bir adet kivi ile rahatlıkla karşılanabildiğine de değinen Karadeniz, kivide, proteinler ve çok sayıda mineral tuzlar bulunduğunu belirtti.

Nefes açıcı özellik

Prof. Dr. Karadeniz, "kivi suyunda bulunan bazı maddelerin kansere neden olan bileşiklerin oluşumunu önlediği bildirilmekte, astım ve öksürüğün tedavisinde nefes açıcı özelliğinden yararlanılmaktadır" dedi.

'2010 yılında, Türkiye'de kivi üretim alanının 18 bin dekar, üretim miktarının ise 30 bin tona çıkacağının tahmin edildiğine de değinen Karadeniz, 1970'li yıllara kadar Yeni Zelanda'nın tekelinde kalan dünya kivi ticaretine, bu tarihten sonra kivi yetiştirmeye başlayan Avustralya, Japonya, Güney Afrika, Şili, ABD ve Kuzey Akdeniz gibi birçok ülkenin de ortak olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karadeniz, Türkiye'de kivi üretim çalışmalarına 1988 yılında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın İtalya'dan sağladığı bin 800 kivi fidanıyla 15 ayrı ekolojide birer dekarlık adaptasyon bahçeleri kurularak başlandığını da belirtti.

Kaynak: İnternethaber

Önceki
Önceki Konu:
Ceviz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu