Tüm gebelere gebeliğin belli haftalarında gestasyonel diabet taraması yapılır. Özellikle 35 yaş üstü, kilosu fazla olanlar ve ailede diyabet hikayesi olanlara daha erken ve daha sık test yapılır. Gestasyonel diabet; gebelik sırasında salgılanan bir takım hormonların etkisiyle ortaya çıkan vücudun şekerle ilgili yeterli miktarda insülin üretmediği diyabetin ( çoğu vakada ) geçici bir formudur. Glikoz yada karbonhidrat intolerensi olarak da adlandırılabilir.
Bulgu ve Belirtileri: İdrarda şeker bulunması , Sık su içme , Sık idrara gitme , Halsizlik , Bulantı , Sık mesane, vajina ve deri enfeksiyonları , Bulanık görme.
Tüm gebelerin %2-5′i, risk faktörleri olan gebelerin ise %7-9′unda gestasyonel diabet gelişecektir. Gebeliğin 24-28 haftalarında tarama testi yapılır. Bu haftada yapılmasının sebebi plasentanın ürettiği bir hormon olan human plasental laktojen'in ( hPL ) insülin reszistansına sebep olması ve bu haftalarda üretiminin artmasıdır. Eğer tarama testi pozitif olursa gestasyonel diyabet tanısını koymak için ileri test yapılması gerekir.
Önce sabah erken saatte açlık kan şekerine bakılır. Sonra hastaya 50 gr glukoz içeren sıvı içirilir ve bir saat sonra tokluk kan şekerine bakılır. Değer 140mg/dl üzerinde ise test sonucu pozitifdir. Bu durumda 100 gr yükleme yeni tanı testi yapılmalıdır. Burada da açlık kan şekerinden sonra 100 gr glukoz içeren sıvı içirilir. Ve birer saat arayla 3 saatlik kan şekerleri bakılır. 4 değerden ikisi sınırın üstünde ise tanı gestasyonel diyabettir. Vücut yeterli insülin üretemiyor demektir.
Gest DM tedavisinde en önemli bölüm kan şekerinin kontrol edilmesidir. Bunun için kiloya göre hesaplanan belli miktarda kalori içeren diyet planlanır. Kan şekerleri takip edilir. Kan şekerli regüle ise gebelik sonuna kadar diet devam edilir. Ancak regüle edilemezse insülin tedavisine geçilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu