Cinsel yaşam yaşlılıkta da sürer. Sağlıklı yaşlıların cinselliği olmadığını ya da olmaması gerektiğini düşünmek, yemek yemenin, uyumanın yaşlılıkta gereksiz olduğunu düşünmek gibidir. İleri yaşlarda cinsel etkinliğin ortadan kalkmasının nedeni genellikle cinsel bir partnerin yokluğu ya da araya giren fiziksel rahatsızlıklardır.
Araştırmalar ileri yaşlarda cinsel dürtülerin ortadan kalkmadığını göstermektedir. Ancak doğal olarak bazı fizyolojik değişiklikler olur: Erkeklerde ereksiyonun ortaya çıkışı daha çok zaman alır, kadınlarda estrojen hormonunda azalmaya bağlı olarak vajinadaki kayganlık azalır ve deride incelme ortaya çıkar. Ama bu değişmeler, cinsel yaşantının bitişi anlamına gelmez.
Kişinin cinsel yaşamı genç erişkinlik döneminde ne kadar sağlıklı ve aktifse, yaşlılıktaki cinsel yaşamı da o kadar aktif olmaktadır. Fiziksel çekicilik azaldığında cinsel yaşamın da biteceğini sanmamalı, sağlıklı ve güvenli bir ilişkide cinsel doyuma ulaşmanın tek yolunun da cinsel birleşmeden ibaret olduğunu düşünmemelidir. Yaşlılıkta ortaya çıkabilecek fiziksel cinsel sorunlar yumuşaklık, sevecenlik, güven ve tanışıklık sayesinde kolayca aşılabilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu