Kriptonit nasıl ki Süpermen'in gücünü azaltıyorsa kuruyemişler de hastalığın gücünü azaltıyor. Neredeyse tüm kronik hastalıkların temelinde inflamasyon yatıyor. İnflamasyonla savaşmaya değer ve eğer savaştan zaferle çıkarsanız sağlığınız ciddi şekilde iyileşecektir. Ancak önce karşı tarafın kriptonitini bilmek gerek: Erken yaşlanma ve hastalıklarınki kuruyemiş!

Kuruyemişler inflamasyon, kronik hastalık ve erken ölüm riskini ciddi biçimde azaltıyor. Brigham ve Kadın Hastanesi araştırmacılarının son yaptıkları araştırma kuruyemişlerin inflamasyon düzeyini düşürdüğünü gösteriyor.

Kuruyemişin Faydaları

Bu araştırmacılar 5.000'den fazla kişinin sağlık kayıtlarını taramışlar ve haftada 5 veya daha fazla porsiyon kuruyemiş tüketenlerin C-reaktif protein (CRP) ve interleukin 6 (IL6) adlı inflamasyon göstergelerinin düşük olduğunu görmüşler.

Bu bulgular kuruyemişlerin kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye nasıl yardımcı olduğunu açıklıyor: inflamasyonu önleyerek. Ancak kuruyemişlere inflamasyonla savaş özelliğini hangi içeriğin kazandırdığı bilinmiyor çünkü kuruyemişler çok çeşitli sağlığa yararlı madde içeriyorlar. Bunlar:
- Protein
- Magnezyum
- Lif
- Amino asitler (L-arginin gibi)
- Antioksidanlar
- Doymamış yağ asitleri (alfa linolenik asit gibi)

Belki de bu besinlerin bileşimidir inflamasyonu önleyerek bizi sağlıklı yapan. O zaman kuruyemiş tüketmeyi ihmal etmeyelim. Bazı en sağlıklı alternatifler:

- Badem (Karaciğer kanseriyle savaşta çok önemli olan E vitamini için çok iyi bir kaynak.)
- Ceviz (Bağırsakları iyileştiren kanser savaşçısı.)
- Kaju (Diyabeti geriletir.)
- Antep fıstığı (Doğal kilo korumaya yardımcı.)
- Brezilya cevizi (Özellikle erkek sağlığı için çok yararlı.)

Kuruyemiş tüketirken kavrulmamış olmasına dikkat etmeliyiz.

 

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu