Türkiye'de yapılan 'Her Günün Keyfini Yaşa Araştırması'na göre; Türk insanı 14 Şubat'ta pahalı hediye beklemiyor. Kadınlar sevgilisinin çiçek, erkekler ise bir öpücük armağan etmesini istiyor.

Kadına çiçek erkeğe öpücük

Sevgilinizle özel günlerinizde veya Sevgililer Günü'nde sevgilinize hâlâ ne alacağınıza karar veremediyseniz bu haberi dikkatli okuyun. Visa Europe tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen "Her Günün Keyfini Yaşa" yaşam tarzı araştırmasına göre, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kadınların en çok almak istediği hediye 'çiçek', erkeklerinki ise 'bir öpücük'. Bin kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırma, 14 Şubat'la ilgili beklentilerden aşkmutluluk ilişkisine kadar birçok konuda ipuçları sundu. Araştırmaya göre; uzun süredir beraber yaşayan çiftler arasında 'her yeni günle birlikte kendini mutlu hissetme oranı' ortalamanın üstünde. Genel ortalamanın yüzde 62 olduğu Türkiye'de bu oran uzun süredir beraber yaşayan çiftlerde yüzde 76'ya ulaşıyor. "Bir ilişkim yok" diyenlerde bu oran yüzde 60'a, 'boşanmış' olanlarda yüzde 55'e, 'yeni ve ciddi olmayan ilişki' yaşayanlarda yüzde 47'ye düşüyor.

MADDİ DEĞERİ ÖNEMLİ Mİ?
14 Şubat'ta "Sevgiliden/eşten en çok almak istenen hediye?" sorusuna verilen yanıtlarda yüzde 42 ile 'çiçek' öne çıkıyor. Bunu şu yanıtlar izliyor: 'Bir öpücük' (yüzde 31), 'tatil' (yüzde 29), 'seni seviyorum yazan bir kart' (yüzde 27), ş'ık bir restoranda yemek' (yüzde 7), 'sevgilinizin tüm gün isteklerinizi yerine getirmesi' (yüzde 24), 'çikolata' (yüzde 21), 'şık bir otelde bir gece' (yüzde 20) 'geçen seferden farklı bir şey yapmak' (yüzde 19), 'en sevdiğim yemeği paketletip getirmesi' (yüzde 19).

KADINLARIN TOP 10'U
1. Çiçek (yüzde 54)
2. Tatil (yüzde 36)
3. Şık bir restoranda yemek (yüzde 33)
4. Pahalı bir mücevher (yüzde 28)
5. "Seni Seviyorum" kartı (yüzde 26)
6. Bir öpücük (yüzde 25)
7. Sevgilinizin tüm gün isteklerinizi yerine getirmesi (yüzde 24)
8. Şık bir otelde bir gece (yüzde 21)
9. İyi marka ayakkabı ya da çanta (yüzde 18)
10. Sevdiğim yemeği getirmesi (yüzde 18)

ERKEKLER...
1. Bir öpücük (yüzde 37)
2. Çiçek (yüzde 28)
3. "Seni seviyorum" kartı (yüzde 27)
4. Sevgilinizin tüm gün isteklerinizi yerine getirmesi (yüzde 24)
5. Tatil (yüzde 22)
6. Geçen seferden farklı bir şey yapmak (yüzde 21)
7. Sevdiğim yemeği getirmesi (yüzde 20)
8. Tutkulu bir gece (yüzde 20)
9. Sevgilimin masaj yapması (yüzde 20)
10. Şık bir restoranda yemek (yüzde 20)

İstanbul ve Ankara'da 'pahalı mücevher' beklentisi, Sevgililer Günü isteklerinde maddi değeri olmayan hediyelerin öne çıktığını ortaya koyarken, buna tek istisnayı kadınlarda yüzde 28'le dördüncü sırada yer alan 'pahalı mücevher' yanıtı oluşturuyor. İstanbul'da bu yanıtı verenlerin oranı yüzde 25'e, Ankara'da yüzde 21'e ulaşıyor. Araştırmadaki ilginç yanıtlardan biri, 'bütün gece istediğimi izlemek için TV kumandasının bende olması.' Erkeklerin yüzde 7, kadınların yüzde 5 oranında seçtiği bu yanıtın en yüksek olduğu il İstanbul; en düşük olduğu il ise İzmir. "Tutkulu bir gece" yanıtını verenlerde Adana yüzde 32 ile diğer illeri açık farkla geride bırakıyor. Sevgilisinin almaktan en mutlu olacağı hediyeyi tahmin etmede erkekler kadınların bir adım önünde. Kadınlar ilk beş için üç isabetli tahmin, erkekler dört isabetli tahmin yapıyor. Kadınlar tahminlerinde "Evde yaptığım romantik bir yemek" yanıtını ikinci sıraya yerleştiriyor, oysa erkeklerde bu yanıt ilk 10'a bile girmiyor. Kadınlar, erkeklerin kendilerinden çiçek bekleyebileceğini de tahmin etmiyor. Erkekler ise kadınlar için yaptıkları tahminlerde 'bir öpücük' yanıtını ikinci sıraya yerleştiriyor, oysa kadınlarda bu yanıt 6. sırada. Sevgiliden ya da eşten gelen hediye genellikle beğeniliyor. Sevgilisinden beklenmedik pahalı bir hediye alınca mutlu olduğunu belirtenler yüzde 41; "Şaşırırım" diyenler yüzde 32. "Şüphelenirim" (yüzde 12) ve "Savurganlık olduğunu düşünürüm" diyenlerin deazımsanmayacak düzeyde olduğu görülüyor.

SEVGİLİ BULUNAN MEKANLAR
Araştırmada, 'çapkın bakışmaların yaşandığı mekanlar' arasında 'düğünler' yüzde 47 ile ilk sıraya yerleştiriliyor. Düğünleri sırasıyla kafeler, okul/kurs, tatil mekanı, yaşanan sokak, çay bahçeleri, bar ya da gece kulübü, süpermarketler, işyeri, piknik, konser/festival izliyor. "Sevgili adayı hakkında fikir verici faktörler" arasında 'kıyafet' yüzde 65'le ilk sırayı alırken, 'buluşmayı seçtiği yer' yüzde 53'le ikinci sırada, 'saç ve bakım şekli' yüzde 47'yle üçüncü sırada yer alıyor.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu