Yemek masanızın üzerini artık göremiyor, karanlıkta oturma odasında yürüyemiyorsanız ya da çocuklarınız banyo küvetinin çok kirli olduğundan şikayet ediyorsa temizlik ve düzenleme yapmanız kaçınılmaz demektir. Evinizin düzenli görünmesi ve güzel kokması için yapmanız gerekenler çok basit.

- Evinizde misafir gibi hareket edin. Misafir gözüyle evi değerlendirin ve oturma odasındaki fazlalıkları ve dağınıklığı düzenleyin. Her zaman böyle davrandığınızda eviniz daha az dağılacaktır.

- Elbiseleri gruplandırın. Giymediğiniz giysileri ayrın ve kutuya koyarak ihtiyacı olanlara verin. Eskileri çöpe atın. Pantolonları, gömlekleri, elbiseleri belirli bir düzende yerleştirin.

- Herkes askeriniz olsun. Çocuklarınız askeriniz olsun ve görevleri dağınıklığı ortadan kaldırmak olsun. Onlara sorumlu oldukları alanları, toplanması gereken yerleri söyleyin ve eşyaları koyacakları çanta veya kutuları verin. 10 dakikada etrafı toplamalarını isteyin. İş bittikten sonra onları ödüllendirin.

- Elinize büyük bir çöp torbası veya çamaşır sepeti alın. Kırık oyuncaklar, eskimiş yastıkları atın, kirli örtüler ve yastıkları toplayın.

- Koltuk döşemelerinden sehpa üstlerine kadar her yeri silin. Mikro fiber bezler işinizi kolaylaştırabilir.

- Kağıtları poşetleyin. 2 aydan eski geri dönüşüm özellikli el ilanlarını, broşürleri, katalogları bir kenara ayırın. Eski faturaları, işle ilgili kağıtları dolaba kaldırmayın. Plastik eşyaları ve işe yaramaz kağıtları geri dönüşüm poşetine koyup atın.

- Mutfak tezgahını temizleyin. Kahve makinesi, tost makinesi, mikser gibi her gün kullandığınız mutfak araçları dışında tezgah üzerinde çok fazla şey bırakmayın. Bulaşıklarınızı yıkayın, kalmış yemeklerinizi dökün. Bulaşık süngeriniz eskidiyse yenisiyle değiştirin. Evde her zaman yedek bulaşık süngeri bulundurun.

- Banyo temizliği en zor olandır. Öncelikle kullanmayacağınız küçük sabunları, diş fırçasını, saç spreyini atın. Seramik duvarlarınızı sıvı deterjanlarla temizleyin. Aynayı silin, küveti, muslukları ve alafranga tuvaleti temizleyin.

- Zeminleri temizleyin. Halılarınızı yüksek emiş gücüne sahip süpürge ile silin varsa yıkama makinesiyle yıkayın, havalandırıp yeniden serin. Halıları kaldırdıktan sonra zemini silmeyiunutmayın.

- Temizleyip düzenlediğiniz evinizi renklendirmek için çiçek alın. Girişe, oturma odası ve banyoya koyun. Yapma çiçek de olabilir. Son olarak odalarınızı tekrar dolaşın. Son halini hiç unutmayın ve bu düzeni korumaya çalışın. Odanızın güzel kokması için sprey sıkabilirsiniz. Kitaplıklarınızı ve DVD raflarınızı da tekrar gözden geçirip düzgün görünüyor mu bakın.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu