Bitkilerle tedavi uzmanı Ahmet Maranki hangi mevsimde hangi sebze ve meyveleri tüketmemiz gerektiğini bizim için listeledi. Unutmayın tükettiğimiz meyve ve sebzelerden en yüksek oranda fayda sağlamak için en güzel yöntem her sebze ve meyveyi kendi mevsiminde fazlaca tüketmektir. Sıralanan liste yılın hangi ayında hangi sebze ve meyveyi tüketirsek daha iyi besleneceğimiz konusunda umarım faydalı olacaktır.
OCAK Sebze: Kereviz, lahana, brüksel lahanası, brokoli, havuç, pırasa, ıspanak, pazı, kara turp, kırmızı turp Meyve: Elma, nar, portakal, armut, ayva, greyfurt
ŞUBAT Sebze: Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, pazı, ıspanak, pırasa, pancar, defne yaprağı, havuç, turp. Meyve: Elma, portakal, muz, armut, greyfurt, ayva.
MART Sebze: Ispanak, havuç, pırasa,kırmızı turp, brokoli. Meyve: Elma, muz
NİSAN Sebze: Taze soğan, taze sarımsak, kuşkonmaz,taze kekik, bakla, marul. Meyve: Can eriği
MAYIS Sebze: Enginar, bakla, madımak, semizotu, papatya, ebegümeci, domates, salatalık. Meyve: Çilek, yeşil erik, malta eriği, dut.
HAZİRAN Sebze: Enginar, taze patates, taze fasulye, bezelye, kabak, patlıcan, sivribiber, domates, salatalık, kuzu ıspanak, semizotu, rezene, marul, üzüm yaprağı, taze soğan, taze sarımsak, dereotu, dolmalık biber, çalı fasulyesi. Meyve: Kiraz, yeşil erik, malta eriği, kayısı, şeftali, dut.
TEMMUZ Sebze: Domates, salatalık, bezelye, dereotu, kum havucu, taze fasulye, kuzu ıspanak, kabak, patlıcan, semizotu, sivribiber, dolmalık biber, çalı fasulyesi, barbunya fasulyesi. Meyve: Kayısı, şeftali, kavun, sarı erik, karpuz, ahududu, vişne.
AÄžUSTOS Sebze: Domates, salatalık, patlıcan, dolmalık biber, çarliston biber,sivribiber, taze fasulye, barbunya fasulyesi, kabak, mısır, kırmızı salçalık biber. Meyve: Kayısı, kavun, kırmızı erik, şeftali, vişne, böğürtlen, karpuz, incir, mürdüm eriği, üzüm.
EYLÜL Sebze: Mantar, patlıcan, mısır, pazı, biberiye, barbunya fasulyesi,kabak, dolmalık biber, kırmızı salçalık biber. Meyve: Mürdüm eriği, fındık, kavun, karpuz, incir, üzüm.
EKİM Sebze: Mantar, fındık, ceviz, ıspanak, yerelması, pırasa, lahana,kıvırcık salata, kırmızı turp, karnabahar, havuç. Meyve: Armut, ceviz, üzüm,elma, greyfurt, mandalina, muz.
KASIM Sebze: Balkabağı, kabak, lahana, kereviz, pırasa, yerelması, havuç,ıspanak, karnabahar, pazı. Meyve: Ceviz, kestane, üzüm, elma,muz, mandalina, nar, armut, kivi,greyfurt, Trabzon hurması.
ARALIK Sebze: Balkabağı, lahana, yerelması, pırasa, brüksel lahanası,karnıbahar, ıspanak, kereviz, havuç, pazı, kara lahana. Meyve: Elma, mandalina, portakal, nar, armut, muz, kivi, kestane,greyfurt, ayva, Trabzon hurması.
Bu listeye bakarak belirtilen ay içinde o ayda olmayan bir meyve veya sebzeyi tüketirsem fayda değil zarar görürüm diye düşünmeyin. Sağlığımız için sebze ve meyveler çok önemli bir yer kaplamaktadır. Fakat sebze ve meyveleri en taze ve doğal yollarla tüketebiliceğimiz dönemler daha çok faydalarını görürüz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu