Kısa Mahmut Otu (Teucrium chamaedrys): Sıcak bölgelerde yetişen ve güzel kokulu, pembe çiçekler açan, 10-30 cm boylarında, tadı acı bir bitkidir. Dalakotu olarak da bilinir. Bitki uçucu yağ, acı maddeler, tanen, reçine, glikozit ve saponinler taşır.
Kısa Mahmut Otunun Faydaları ve Etkileri: Vücuda kuvvet verir. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Mide ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. İshal ve dizanteriyi kesmeye yardımcı olur. Gut ve romatizma ağrılarını gidermekte etkilidir. İdrar söktürür ve mesane taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Adet kanamalarını azaltır.
Kısa Mahmut Otu Nasıl Kullanılır: Çiçekli dalları toplanıp havadar bir ortamda kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek çayı hazırlanır ve içilir. Ayrıca, bu çay ile yaralara pansuman yapılırsa, yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu