Dünyanın ilk ve tek 'Bitki Hastanesi', tam donanımlı hastaneleri aratmıyor. Ambulansların, yoğun bakım ünitelerinin, özel yatakların, doktorların ve ilaçların bulunduğu bu yerde bitkiler için morg bile var.

Çiçekleriniz yoğun bakımda kalacak

İstanbul Beykoz'daki bir fidanlıktayız. Muhatabımız Ayşe Hanım'a bir telefon geliyor. Telefonun öbür tarafındaki kişi, Serpil'den bahsediyor; tüm vitaminleri vermesine rağmen bir türlü boyunun uzamayışından, son günlerdeki soğukla beraber iyiden iyiye sararmasından ve gün geçtikçe solmasından… Kulak misafiri olduğumuz bu konuşmaları duyunca hastalanan çocuğun haline üzülüyoruz tabii. Bir süre dertlerini anlatan kadın: “Ambulans gönderebilir misiniz acaba?” diye soruyor. Şaşırıyoruz! Fidanlıkta ambulansın ne işi var? Yoksa kaçak çalışan bir yerde oturuyoruz da haberimiz mi yok? Kırk tilki sıraya girmiş aklımızdan geçmeyi beklerken Ayşe Hanım, “Tamam, adresi alayım Nermin Hanım. Serpil, ayakta tedaviye cevap vermezse, hastanemizde 1-2 aylığına misafir edebiliriz.” diyor. Şaşkınlığımız iki katına çıkınca dayanamayıp soruyoruz: “Ayşe Hanım ne iş?” diye, gayet rahat cevaplıyor: “Burası Bitki Hastanesi; hem de dünyada ilk ve tek.”

34 yıllık bir firma olan Cem Botanik, 'bitki hastanesini' 1996 yılında kurmuş. Hastanede yok yok! Ambulanslar, yoğun bakım üniteleri, yataklar, doktorlar, ilaçlar… Hatta morg bile var!.. Hastane kârdan ziyade, canlıların hayatını kurtarabilmeyi ve sahiplerini mağdur etmemeyi amaçlıyor. Her şeyin hastane düzeninde ilerlediği bu mekânda bitkilere iki türlü hizmet veriliyor; ayakta ve hastanede tedavi… Hastalandığını düşündüğünüz bitkinizin tedavisi için Cem Botanik'i aradığınızda, duruma göre tedavi yöntemi belirleniyor. Ayakta tedavi, yerinde müdahaleyi içeriyor. Bu yöntemle, hasta bitkinin saksısı değiştiriliyor, budaması, ilaçlaması yapılıyor, gübre veriliyor, toprağı değiştiriliyor. Hastanede tedavi ise ağır hastalığa yakalanan bitkilere uygulanıyor. Hasta bitki, ambulansla evinden alınarak hastaneye getiriliyor. Burada durumuna göre ya 'yoğun bakım'a alınıyor ya da özel yataklara yatırılarak tedavi ediliyor. Bitkilerin iyileşip iyileşmediğinin anlaşılması için en az bir iki ay geçmesi gerektiğinden tedavisi yapılanlar otelde misafir ediliyor. Bitki iyileşirse eve gönderiliyor. Kurtarılamazsa morga kaldırılıyor. Morga kaldırılan bitkiler ilaçlanıp gömülüyor ve gübreye dönüştürülüyor.

Cem Botanik Ayşe Şirin (Firma sahibi): Bitkinin ebadı, adı-soyadı, saksısının ne şekilde olduğu, müşterinin adı-soyadı, adresi, bitkinin geliş halindeki resimleri, hastalığının ne olduğu ve bitkiye ne gibi işlemler yapılacağını hasta kabul defterine yazıyoruz. Yapılanlar haftalık olarak kaydediliyor ve çıkarılan raporlar doğrultusunda bitkinin sahibi bilgilendiriliyor.

Zaman

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu