Silifke'de yıllardır baharatçılık yapan Hüseyin Baharöz, şifalı doğal bitkiler konusunda bilgi seviyesi gittikçe artan halkın bu yöndeki talebinin her geçen gün arttığını söyledi. Geçmiş yıllarda bilinmeyen bir çok bitkiye şimdi rağbet edildiğini anlatan Baharöz, her türlü hastalık için halkın kendilerinden çeşitli bitkiler istediğini kaydetti.

Her bitki mevsimine göre şifa dağıtıyor

MERSİN (İHA) - Yaz ayları ile birlikte artan çeşitli mevsim hastalıklarına karşı şifalı bitkilere duyulan talep attı.

Her bitkinin mevsimine göre çeşitli hastalıklara iyi geldiğini vurgulayan Baharöz, yaklaşık bin 500 bitki çeşidi sattıklarını belirtti. Baharöz, "Daha satmak isteyip de satamadığımız 7-8 bin çeşit bitki türü var. Havaların ısınmasıyla artış gösteren mantar hastalığı ve aşırı terlemeye karşı iyi geldiği bilinen şifalı bitkileri sormaya gelen çok vatandaşımız oluyor. Bizlere daha çok şeker, nefes darlığı, öksürük, bronşit, astım, zayıflama, şişmanlama, mide rahatsızlıkları gibi konularda bildikleri bitkileri istemeye geliyorlar.

Bu hastalıklar için istenen şifalı bitkilerimiz hem macun, hem ot hem de toz olarak bulunuyor. Son zamanlarda vatandaşlarımız şifalı bitkilere karşı yoğun ilgi göstermektedir. Halkımız, sadece mevsim hastalıklarıyla ilgili olarak değil, saç bakımı, cilt bakımı, zayıflama, kalp ve damar hastalıkları, böbrek, prostat, karaciğer hastalıkları, idrar yolları enfeksiyonları gibi bir çok hastalığın çarelerini de şifalı bitkilerde arıyor ve bu bitkileri kullanıyor" dedi.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu