Kilo problemi yaşayanlar için Zone diyeti. Zone diyeti beslenme uzmanı Dr. Barry Sears tarafından geliştirilmiştir.Zone diyeti aç kalmadan ve sağlığı bozmadan zayıflatmayı hedefliyor.
Zone diyetinin özünde yediğiniz yemeğin, aldığınız ilaç kadar önemli olduğu düşüncesi var.Zone diyetinde yiyecekler, ensülin oranını kontrol eden ilaçlar olarak gözüküyor. Portakalında makarna gibi karbonhidrat taşıdığını söyleyen Sears, Vücudu kandırıp, açlık hissini bastırmak çok basit bunu başarırsınız zayıflayabilirsiniz diyor. Bununda temelinde protein, karbonhidrat, yağ dengesini sağlamakla var diyor.
Zone diyetinde kurallar: Su en iyi dostunuz olmalıdır. Şeker ise en büyük düşmandır. Avuç içiniz kadar protein yiyeceksiniz, daha büyük olmamalı. Yediğiniz yemeklerin 3′te 2'si karbonhidrat, 3′te 1′i protein olmalı. Makarna, ekmek, pilav, patates, unlular, muz, üzüm kesinlikle tüketilmesi yasak olan ürünler. Yağ yakmak için mutlaka vücut yağ almalı.Böylece vücudun tembelleşmesi engelleniyor. Yağlardan zeytinyağı tercih edilmelidir. Zone diyetinde aç kalmak yasak. Uyanınca en fazla 1 saat sonra kahvaltı yapılmalı. Sabah kahvaltısından 5 saat sonra öğle yemeği yenmeli. Öğle yemeğinden 5 saat sonra akşam üstü mutlaka birşeyler atıştırılmalı. Akşam üstü atıştırmasından en geç 3 saat sonra hafif bir akşam yemeği yenmeli. Zone diyeti ile beraber mutlaka egzersiz yapılmalı.
Zone diyetinde menü hazırlarken şunlara dikkat etmelisiniz: Tabağınızı 3 parçaya ayırın. 3 eşit parçadan ikisine karbonhidratlı yiyecekler koyun. Tabağın diğer parçasına ise proteinleri alın.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Şifalı Bitkiler Sitesi
Ücretsiz Web Sitesi