Çoğu zaman "İğnesiz Akupunktur" olarak tanımlanan bu eski Çin masaj terapisi, 4000 yıldan beri uygulanıyor. Terapi uzmanı Akupressur uygulamasında meridyenler üzerindeki akupunktur noktalanrını baş parmak ve diğer parmaklar, parmak orta mafsalı ve el ayası ile basınç uygulayarak uyarıyor.

Bu uyarmalar Oi'yi, yani enerji akışını dengeleyen, gerilimleri yumuşatan ve vücudun kendi kendini tedavi etmesinde destek sağlayan yumusak dairesel bir hareketle gerçekleşiyor. Ana meridyenler tırnaklarda, el ve ayak parmaklarında basladıkları için sıkıştırma hareketleri buralarda uygulanıyor. Uyarılar, bazen üzerinde düğümler bulunan ağaçtan bir alet ile de sağlanabiliyor.

Akupressur, gergin kasları yumuşatıyor; kan dolaşımını hızlandırıyor ve atıkların atılmasını sağlıyor. Bu şekilde baş ağrılarına, sinuzit ve regl şikayetlerine karşı bir tedavi uygulanması mümkün oluyor. Batı Dünyasi (araştırmacılar) bu yüksek etkinliği; ağrıları hafifleten ve bir rahatlama sağlayan endorfin boşalmasına bağlamaktadırlar. Japon Shiatsu tekniği gibi bir çok masaj tekniğinin kökeni Akupressur'dur, Qin masaj tekniği Tui Na da bu sistemin bir varyasyonu. Akupunktur, yemeklerden hemen sonra, ateşli ve enfeksiyonlu durumlarda ve ciddi hastalıklar olduğunda uygulanmamalıdır.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu