Bu eski Çin masaj tekniği ile vücuttaki blokaj'ların giderilmesi ve düzenli bir enerji akışının sağlanması amaçlanıyor. Tui Na tekniğinin M. 0. 500 yıllarında uygulandığına ve Thai masajı veya Shiatsu gibi teknikleri etkilediğine inanılıyor.

Günümüzde ise Çin'de geleneksel tıp okullarında öğretilen ve hastanelerde yapılan masaj, yoğun şekilde uygulanıyor ve arılara karşı hassas olan kişiler için uygun bulunmuyor. Bütün vücuda uygulanabilen Tui Na, hassas bölgelerde biraz daha dikkat gerektiriyor. Çocuklar içinse daha yumuşak sekilde uygulanabiliyor. Tui Na, itme (Tui), tutma (Na), bastırma, ovalama, yuvarlama, çekme, vurma ve saflama olan sekiz temel teknikten oluşuyor. Terapi uzmanı Akupunktur noktalarına ve yumuşak bölgelere masaj uygulamak için ellerini, kollarını, dirseklerini ve ayaklarını kullanıyor. Geleneklere göre Tui Na masajında giyinik kalınıyor, masaj yapılan bölgeler ayrıca bir bez ile örtülüyor. Vücudun üst kısmı çıplak kalabilir. Gerektiginde ot karışımları, yağlar veya pudra kullanılıyor. Tui Na masaji kaslar, kemik yapısı, sindirim ve solunum ile ilgili şikayetleri tedavi etmede oldukça etkili bir yöntem. 20 - 30 dakika arası devam eden masajın, kanser hastalarında, hassas kemikleri veya kalp ile ilgili problemleri olan kimselerde uygulanmaması gerekiyor.

Kategoriler:
Etiketler:
Önceki
Önceki Konu:
Hamile Masajı
Sonraki
Sonraki Konu:
Akupressur Masajı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu