Taylan Kümeli yoğurt Tüketiminin önemini ve yoğurt tüketiminin insan sağlığı için faydalarını bu yazısından anlattı.
Süt ürünleri grubundan olan yoğurt besleyici, sağlıklı ve yüksek miktarda protein, kalsiyum, fosfor, iyod, flor içeren yiyeceklerin başında gelir.Bağışıklık sistemini güçlendirip bir çok hastalığı önlemeye faydalıdır. Yoğurdun gastro intestinal hastalıklar ve astım gibi hastalıkları önleyici etkileri olduğu tespit edilmiştir. Yoğurt bağışıklık sistemine uyarıcı etkisi  sayesinde birçok hastalığın önlenmesinde büyük pay sahibidir.
Yoğurt içerdiği probiotik ve prebiotik maddeler ile kabızlık, ishal, kalp hastalıkları, şeker, kemik erimesi, oburluk ve kalın bağırsak kanseri gibi rahatsızlıklara iyi gelir,bağışıklık sistemini güçlendirir,  ayrıca yoğurdun ishali önleyici etkisi bulunur.
Yoğurt hakkında bilinmesi gerekenler
Zararlı bakterilerin üremesini kesip bağırsakları düzenli çalıştırır. Sindirim sisteminin çalışmasına etkisi bulunur, mide rahatsızlıklarını önler. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesine,  ishallerin tedavisine yardımcı olur. Bağırsaklardaki zararlı mikropların çoğalmasına ve yaşamasına engel olur. Kanser riskini azalttığı gibi kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bulunur. Kolesterol miktarının azalmasına yardım eder, kötü huylu kolesterolü azaltır. Kanda sağlıklı asit baz dengesi sağlar. Gıda zehirlenmesine karşı koruyucudur. Yoğurt suyuyla beraber yenmelidir, suyu vitamin içerir. Yoğurdun rahatlatıcı etkisi bulunur bu sayede iyi bir uyku için idealdir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu