Taylan Kümeliye göre yeme bozuklukları anoreksiya nervoza, bulimia nervoza ve atipik yeme bozukluğu (kontrolsüz yeme) şeklinde 3e ayrılır.
ANOREKSİYA NEVROZA Açlık hastalığı olarakda bilinen Anoreksiya'da besin alımına, kiloya ve zayıflığa takıntılı olan kişiler zayıf olsalar bile yemeği ve açlığı redder.Düşük kalorili bir diyet uyguladıkları için vücut ağırlıkları zamanla azalır.Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde görülür ama nadiren 40 yaşın üzerinde de görülebilmektedir.Bu hastalığa sahip olanlarda özellikle temizlik ile ilgili saplantılar vardır. Cinsel isteksizlik ve diğer cinsel sorunlar bu hastalığa sahip olanlarda sık sık görülür.
BULİMİA NEVROZA Psikolojik bir hastalıktır.Anormal yeme alışkanlıkları ile kendini belli eder. Daha sonraları ise kilo almayı önlemek için uygunsuz davranışlar gösterir. Bu hastalığa yakalanan hastalar kusarak yediği yiyecekleri çıkarır. Aç kalırlar, veya aşırı egzersiz yaparlar. Ergenliğin son dönemlerinde veya erişkinliğin ilk dönemlerinde görülür.
YEME BOZUKLUKLARI Fazla Yeme ve kontrolsuz yeme şeklinde görülür. Kendini kontrol edemeden yeme hastalığıdır. Bu hastalık kişilik bozukluğu sayılabilir. Hastaların kimlik duygusunda, duygu durumunda ve ilişkilerinde sürekli bir tutarsızlık görülür. Çaresizlik duygusunu yenmek için beden ağırlığı, biçimi üzerinde denetim sağlamaya çalışırlar. Bunu başaranlarda anoreksiya nervoza, başaramayanlarda ise kontrolsüz yeme nöbetleri görülmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu