Taylan Kümeli her diyetin diyet olmadığını söyleyerek sağlıklı diyet için şu önerilerde bulundu. Karbonhidratlar bakımından zengin olan meyve, sebze ve hububatlar ile protein içeren et, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi çeşitli gıdalar tüketmeye özen gösterin.
Her tür yağ miktarını azaltın. Toplam yağ tüketimini günlük kalori tüketiminin yüzde 30″una indirmeye çalışın. Doymuş yağ tüketimi günlük kalorinin yüzde 10′una denk olmalıdır ayrıca kolesterol tüketiminiz günde 300 ml"den az olmalıdır. Ailesinde kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon hastalığı bulunanlar, yağ oranı yüksek olan bir diyet uygulamamalıdır.
Uygun miktarlarda protein alın. Aldığınız protein miktarını azaltırsanız, yağ tüketiminizin de düştüğünü farkedersiniz, alınan yağın büyük bir kısmı,hayvan ürünlerinde bulunmaktadır. Ama et yemeyi kesmeyin sadece daha az yiyin.
Sodyum oranı düşük gıdaları seçin.Yemeklerinizi pişirirken yada masada kullandığınız tuz miktarını azaltın. Ailenizde yüksek tansiyon hastalığı ya da sodyuma duyarlılığınız varsa, diyetinizde tuzu kısıtlamak çok önemlidir.
Karbonhidrat ve lif tüketimini arttırın. Günlük kalori ihtiyacımızın %50 sini karbonhidratlardan (meyve, sebze ve tahıl) alarak, mineral ve lif tüketimini arttırırken, yağ tüketimini azaltabiliriz. Hergün en az 5 porsiyon meyve ve sebze yemeye çalışın. Hergün 6 porsiyon ekmek, baklagiller ve tahıllar dahil olmak üzere karmaşık karbonhidratlar tüketin.
Kadınların ve ergenlik dönemindeki kızların diyetlerinde daha fazla kalsiyum ve demire ihtiyaçları vardır. Diyet yapanların çoğu sağlıklı büyüme ve kemiklerin ömür boyu bakımı için gerekli olan kalsiyum miktarının sadece yarısını tüketmektedir. Diyet yapan birçok kadın ve genç kız sağlığı korumak için gerekli olandan daha az demir almaktadır.
Diyetin diş çürümelerinin önlenmesine yardımcı olması için flor içermesine dikkat edin. Florlu su, diş çürümelerini önemli ölçüde azaltır. Suyunuz florlu değilse, diyetle alınan flor için dişçinize danışabilirsiniz.
Ek vitamin ve mineral almayın. Ne kadar fazla o kadar iyi teorisi, vitaminler ve mineraller için geçerli değildir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar vitamin ve mineral almalısınız.Bunun en iyi yolu çeşitlilik içeren bir diyettir. Fazla şelikde alınan vitamin ve mineraller sağlığa zarar verebilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu