Sportif etkinliklerde, etkinlik öncesinde veya sonrasında ve hatta hızlı ve sınırlı olmak kaydı ile etkinlik sırasında da yapılan bir masajdır. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellik ritm, süre ve bası miktarkarının değişik olmasıdır. Bu masaj türünde uyarıcı amaçlı hareketler çoğunluktadır ve yapılan spora göre farklılıklar gösterir. Süre bölgeye göre değişmektedir.
Masaj sporcuyu, vücuda yük olan yorgunluk maddelerinden kutarır, kas sertliklerinin ve krampların zararlı yan etkisinden koruyarak, bunların sebep olacağı kas zedelenmesi, lif kopmalarını önler. Kan dolaşımını aktive ederek, enerji veren besin maddelerinin dokulara daha kolay ve çabuk erişmesine imkan sağlar, kalp ve dolaşım sisteminin işini kolaylaştırır. Sporcunun reaksiyon zamanını kısalştırır, organlar arasında fonksiyonel harmoniyi düzenler, genel bir rahatlama verir. Ruhsal yönden gergin olanlarısakinleştirir, uyuşuk olanları aktive eder.
NEDEN SPOR MASAJI 1) Sportif başarıyı arttırmak ve sporcunun yarışma öncesi daha iyi bir başlangıç yapabilmesi için 2) Antrenman ve yarışma öncesi kısa sürede dinlenmeyi (toparlanmayı) sağlamak için 3) Sporcunun başarıyı etkileyecek psikolojisini olumlu yönde etki altına almak. 4) Sakatlıkları engellemek ve en kısa zamanda spora dönmesini sağlamak
SPOR MASAJININ FAYDALARI Sinirlerdeki ve kaslardaki acının azalması Antrenman ve müsabaka sırasında gerilim ve huzursuzlukların giderilmesi, Antrenman ve müsabaka sırasında yarışma tekniklerindeki engellerin kaldırılması, Yaralanmaların, hızla eski haline kavuşmasında yardımcı olur, Kas gerilmesinin önlenmesi Tedavi süresini kısaltır, Sporcuya uygun ortamı sağlayan kas yapısının istikrarının sağlanması, Spor masajı fiziksel stresi azaltmanın en iyi yoludur, Spor masajı müsabaka esnasında en elverişli durumun sağlanmasındaki en önemli faktördür.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu