Vajinismus (Vajinal Kasılma)
Kadının cinsel organı cinsel ilişki sırasında penisin büyüklüğü yada küçüklüğüne göre esneme özelliğine sahiptir. Cinsel birleşme esnasında vajinanın dışa en yakın kısmı oldukça gevşeyebilir. Ancak aşağıda nedenlerini sıralayacağımız bazı durumlarda vajinal giriş  gergin ve sert bir hale gelirek penisin girmesini imkansızlaştırır. Bu tip vajinal kasılmalara tıp dilinde vajinismus denmektedir. Vajinismus halinde cinsel birleşme çok zor hatta olanaksız olmaktadır.
Nadiren de olsa bazı  yaralanmalar yada kadın dış cinsel organlarının bir takım hastalıkları nedeniyle  ile cinsel ilişki kadın açısından aclı hale gelerek çeşitli kasılmalara neden olabilir.Böyle durumlarda, vajinismusa neden olan fiziksel hastalıkların  tedavi edilmesi gerekir.
Genel olarak  vajinal kasılmanın (vajinismus) nedenleri tamamıyla psikolojik kökenli olup tedavisi mümkün bir hastalık çeşidir.Vajinismusun altında yatan nedenlerden en sık olarak görüleni  ergenlik dönemindeki kızlara bekaret baskısı nedeniyle seksin kötü ve yanlış olduğunu öğreten yanlış eğitim biçimidir. Uzun yıllar boyunca  cinsel birlikteliğin  kadınlar için acı veren, zarar verici, kötü, aşağılayıcı, yalnızca erkeklerin yararlandığı ve kadınların yapmaması gereken bir şey olarak öğrenen bir genç kız, bu ilişkiyi yaşayacağı sırada bilinçaltına yerleştirilmiş bu tabuları istemeyerek de olsa hatırlayarak ilişkiye girmekten rahatsızlık olacak ve kasılacaktır. Özellikle toplumumuzda  kızlık zarının korunması amacı da, genç kızlarımızı bekarlık döneminde yaşayacakları veya yaşadıkları cinsel yakınlaşmalarda tek fikir olan (aman bekaretime  bir şey olmasın) dürtüsüyle yaşadıkları ve şartlandıkları gerginlik yine tam bir cinsel birliktelik yaşayacakları  zaman önlerine çıkacak ve yılların şartlanması işlevini devam ettirecektir. Bu nedenler dışında  filmlerde ve romanlarda veya insanların kulaktan dolma edindikleri cinsel bilgilerle ilk ilişki sırasında ve kızlık zarının yırtılması sırasında korkunç bir acı duyacakları korkusu, onları cinsel ilişkiden soğutmakta ve vajinismusa sebep olmaktadır.Bir diğer faktör ise cinsel tacize veya tecavüze uğramış bayanlarda cinselliğin bu olayı hatırlatarak istem dışı kasılmalar görülebilmektedir. Vajinismus hangi nedenle ortaya çıkarsa çıksın çiftler işbirliğine istekli olduğunda her zaman tedavi edilebilir.Önemli olan tedaviyi istemek bunun için seksüel terapi merkezlerine baş vurmaktır. Vajinismus problemi ile yaşamakta olan  bir çok bayan vardır ancak bu bayanların pek çoğu  bu sorunun sadece kendisinde var olduğunu zannederek hekime başvuramaması sık sık rastlanan bir durumdur.Oysaki vajinismus ciddi ve tedavi edilmesi gereken durumdur .Öyle ki 5 yada 10 yıl evli kalıp ilişkiye giremediği için boşanan insan sayısı yadsınamayacak kadar  çok görülmektedir.Unutulmamalıdır ki  kadınla erkek arasındaki tek fark bedensel farklılıktır ve beraberlikte veya evlilikte en önemli olaylardan bir tanesi sekstir.Sağlıklı bir cinsel yaşantı eşlerin birbirlerine  karşı toleransını arttırarak ciftler arasındaki sevgiyi pekiştirecektir.
Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimizle...

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu