Prof. Dr. Mehmet Öz, sağlıklı bir kalp için altı püf noktası önerdi:
Sigara ile vedalaşın : Kalıtsal faktörlerin kalbi nasıl etkilediğini kontrol etmek mümkün değildir, ancak yaşam tarzı önemlidir. Sigara ve tütün sadece kalp krizi riskini artırmakla kalmıyor aynı zamanda diğer hastalıklara da ne yazık ki davetiye çıkarıyor. 7 saat uyuyun : Yedi saatten az uyku damar yaşlanmasını ve kalp krizi riskini arttırıyor. Geceleri deliksiz en az 7 saat derin uyku uyumalısınız. Egzersiz yapın : Her türlü fiziksel aktivite LDL (kötü huylu kolesterol) seviyesini düşürür, HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesini ise artırır, kalbinizi güçlendirir. Optimal sağlık için haftada en az üç kere 20 dakika kalp ve damar faaliyetini artırıcı egzersiz yapmanız faydalı olacaktır.
Stresten uzaklaşın : Stres kalp hastalıklarının en çok önlenebilir nedenidir. Stresi rahatlama yoluyla azaltmaya çalışmak ve meditasyon yapmak kalp sağlığınızı koruyacaktır.
Balık, ceviz ve fındık yeyin : Balık, ceviz ve fındık gibi omega-3 (iyi yağlar) yağ asitleri yüksek gıdalar, kanınızdaki trigliserid seviyesini düşürür, kalp ritminizide düzene sokar. İhtiyacınız kadar omega-3 almak için haftada üç porsiyon balık ve günde yaklaşık 30-40 gram ceviz yemeniz gerekiyor.
Testler önemli : Kalp krizi riskini azaltmak için vücut değerlerinizi bilmek önemlidir. Kolesterol, tansiyon ve fiziksel (EFOR- en yüksek kalp ritmi seviyesi ve dinlenmedeki seviye) testleriniz doktorların size sağlayacağı danışmanlık için gereklidir.
Prof. Dr. Mehmet öz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu