Marmaris Türkiye'nin tam bir gezi, tatil ve konaklama cenneti. Birbirinden güzel koylar ve adalar plaj kent görünümündeki Marmaris 'i üç beş günde gezip bitiremezsiniz. Hatta 1 ay boyunca gezi ve turlara katılsanız bile gezilip bitecek gibi değil. Ancak uzun bir tatil yaparak Marmarisin güzelliklerinin tamamını görebilirsiniz.

Sedir Adası: Kıyıdan birkaç mil açıktaki Kedrai Cedreae antik kent inin harabeleriyle kaplı bir ada olan Sedir, yaz, kış her mevsim olağanüstü etkileyici. Zeytin ağaçları ile dolu ormanın içinde yürürken bile sur kalıntısı, yazıt parçaları, sütun, ve daha bir çok tarihi kalıntı karşınıza çıkıyor. Doğu tarafında Kleopatra Plajı var. Gelibolu limanından adaya tekne turları düzenleniyor. Görülmeye değer bir yer.

Bozburun Yarımadası: Yarımadaya adını veren Bozburun, Marmaris 'e 50 km mesafede. Etrafında birbirinden güzel ve sevimli köyler,kasabalar var. Söğüt, Orhaniye, Turgut, Bayırköy, Hisarönü, Taşlıca, Selimiye. Serçe Limanı ve Bozukkale. Bozburun halkının çoğu tekne yapımında usta. Bozburun Yarımadası, tenha ve kuytu koylarıyla teknelere ve gemilere güvenli bir sığınak yaratsa da, Akdeniz 'in o meşhur fırtınalarından nasibini almış. Bozburun'da denizin dibi batıklarla dolu. Yarımadanın her yeri tekne ve yat gezi leri için elverişli. Gezilmeye değer turistik bir yer.

Taşlıca: Bozburun Yarımadasında, Afrika'yı anımsatan eski bir yerleşim alanı. Yazıtları okunabilen bir Apollon tapınağı ile Helenistik Termessos ve kule kalıntıları bulunuyor. Bronz Çağına ait olduğu sanılan piramit şeklindeki dikilitaşlar çok ilgi çekici. Megaron tipi yüzlerce ev kalıntısı var. Güzel bir patika yol harabelerin arasından geçip Türkiye'nin en güzel koylarından biri olan Serçe Limanına iniyor. Yolda karşınıza yabani at sürüleri çıkabiliyor.

Turgutköy: Bozburun yarımadasında turizme açık şirin bir köy Turgutköy. Adını köyün adından alan Turgutköy şelalesi oldukça ünlüdür. Şelale görülmeye değer bir güzellikte. Yemyeşil ağaçlar arasında yazın serinlemek isteyenler için mükemmel bir gezi yeri.

Konaklama: Her tür ihtiyaca cevap veren bir çok otel, motel, pansiyon mevcut.

Önceki
Önceki Konu:
Ölüdeniz Yöresi
Sonraki
Sonraki Konu:
Belek Yöresi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu