Margarit (Leucanthemum vulgare): Çayırlarda ve dağlarda yetişen, çiçeklerinin yaprakları beyaz ortası sarı renkte, dalları ufak, 60 cm'ye kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Papatyanın bir türüdür.
Margaritin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Uyarıcıdır. İdrar söktürür. Terletici etkisi ile vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Egzama, temriye gibi deri hastalıklarında faydalıdır. Bağırsak ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır.
Margarit Çiçeği Nasıl Kullanılır: Çiçekleri yazın toplanıp kurutulur ve kaynamış suda demlenerek kullanılır. Hazırlanan çay içilebilir ya da egzama gibi deri hastalıklarında ve yaralarda sorunlu bölgeye bir pamuk yardımıyla haricen uygulanır.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu