Bebeğinize Kuran-ı Kerim'den bir isim vermek istiyorsanız işte Kuran- Kerim'de geçen en güzel kız isimleri.

Firdevs: Cennet, Bostan, bahçe anlamlarına gelmektedir. Kelime aslen Farsçadır.

Havva: Esmer koyu renkli kadın anlamındadır. Havva: Hz. Adem (a.s.)'in karısı, ilk kadın.Huri: Cennet kızı, Sevgili. ' Edebiyatta genellikle sevgiliye huri olarak seslenilir ve açık istiare sanatı yapılır. Yani sevgili Huriye benzetilir. Kur'an-ı Kerim'de Vakı'a, Rahman, Tur, Duhan Surelerinde Geçmektedir.

İrem: Cennet bahçesi, Ok ya da kurşun atılan nişan tahtası, Cenk adı verilen müzik aleti ve bunu icad eden kişinin ismi, Ad kavmi döneminde, Şeddad tarafından cennete benzetilme amacıyla yapılan bahçe olup, Şam'da veya Yemen'de bulunduğu rivayet edilir. Kur'an-ı Kerim'de Fecr Suresinde Geçmektedir.Kevser: Maddi ya da manevi çokluk, kalabalık nesil, Cennette bir havuzun ırmağın ismi, Kur'an-ı Kerim'de 108. sure ve en kısa sure.

Melek: Rabbimizin nurdan var ettiği varlıklar. Allah'ın emirlerine tam olarak uyan varlıklar, Halim, selim güzel huylu kimse. Kur'an-ı Kerim'de toplam 98 ayette be kelime geçmektedir.Merve: Mekke'de bir dağın adı olup hacılar, Merve ile Safa arasında Sa'y ederler yani 7 defa gidip gelirler. Kur'an-ı Kerim'de bakara suresi 158. ayet'te geçmektedir.

Nas: Yardımcı, yardım eden (Allah'ın kulu). Ayrıca kur'an-ı kerim'de bir sure ismidir.Nisa: Kadınlar, Kur'an-ı Kerim'in 4. suresi, özellikle kadın haklarından, onların hukûkî ve sosyal konumlarından bahsettiği için bu adı almıştır.

Nur: Aydınlık, parıltı, parlaklık, niran, Mekke'deki Hıra dağı. Işığın bir şeye yansımasından meydana gelen parlaklık. Zünnureyn: Hz. Peygamberin 2 kızıyla evlendiği için Hz. Osman'a verilen unvan, onur sahibi. Kur'an-Kerim'in 24. suresinin adı ve toplam 20 ayette geçmektedir.

Belinay: Cennette peygamber çiçegi.

Bengisu: Ebedilik,ölümsüzlük veren su.Büşra: Mutluluk getiren haber.

Buğlem: Cenneti müjdeleyen melek.Zahide: Dinin yasak ettiği şeylerden sakınan.

Zennur: Zinnur, nurlu, ışıklı.Zinnur: Nurlu, ışıklı.

Zümra: Güzel, iyi ahlaklı ' Zeki, bilgili kadın.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu