İkiçenekliler sınıfının, ballıbabagiller familyasından; odunsu saplı, karşılıklı küçük yapraklı, sürüngen, çok yıllık timol kokulu alçak bir bitkidir. İçeriğinde thymol vardır.

Kekik (thymus)

Güney Amerika'da yetişen thymus vulgaris türünden hafif sarı renkli uçucu kekikyağı elde edilir. İçeriğinde timol ve karvakrol vardır. Midevi, idrar söktürücü ve antiseptik olarak kullanılır. Yurdumuzda yabani kekik ve başlı kekik çok miktarda yetişir. Ancak mercanköşk türlerinin çoğu da kekik yerine kullanılmaktadır.

Faydası: Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır, mide ağrısı, gastrit, ülser ve gaz söktürücüdür, İştahsızlığı giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Unutkanlık ve zeka problemleri için etkilidir. Kalp çarpıntılarını keser. Yemeklerin bozulmasını önler. Adet söktürücüdür, ağız kokusunu giderir. Bağırsak iltihabını iyileştirir. Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Alkol bağımlılığını tedavi eder, karaciğer yetersizliğinde kullanılır.

Kansızlık, bağırsak parazitleri, bel ağrısı, egzama, mayasıl, uyuz tedavisinde kullanılır.Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür. Cinsel isteği kamçılar. Tansiyonu geçici olarak yükseltir. Hastalıklara karşı direnme gücünü artırır. Çocuklarda görülen kansızlığı giderir.

Kan dolaşımını düzenler. Müzmin öksürük, astım, sinüzit, bronşit, boğmaca, balgam ve iltihaplı zatülcenp'e faydalıdır. Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardımcıdır. Kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını dindirir. Kandaki şeker miktarını azaltır.Zayıflamayı sağlar, saç kepeği ve saç bakımında kullanılır. Hamileler ve guatrı olanlar kullanmamalıdır.

Önceki
Önceki Konu:
Kediotu (valeriana)
Sonraki
Sonraki Konu:
Kenevir (esrarotu)

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu