Esra Ceyhanla Hayat programına katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Fatih Sultan Mehmet'e hazırlanan kürden bahsetti.

Bu kürde, acem bitkisel tedavi uzmanları, arap bitkisel tedavi uzmanları ve Osmanlının otacı kültürüne sahip en yetkili kişiler Fatih Sultan Mehmet'e bir macun hazırlamışlardır. Topkapı Müzesindeki arşivlerden elde edilen bilgiye göre İstanbul'u ele geçirmiş ve böylece koca bir çağın sona ermesine yol açmış olan ünlü Osmanlı Hakanı Fatih Sultan Mehmet'e Acem ve Arap hekimlerince hazırlanan bir kuvvet macunu onu her yönden gençleştirmekteydi.

Malzemeler: 32 gram tarçın, 32 gram karanfil, 32 gram anasonu mısrı, 16 gram kereviz tohumu, 16 gram ud-ul kahr, 32 gram fulful, 32 gram kebabe, 32 gram ısırgan otu, 32 gram havuç tohumu, 32 gram şalgam tohumu, 32 gram turp tohumu, 32 gram mastika sakızı, 32 gram sinameki, 32 gram ak günlük, 32 gram üzerlik tohumu, 32 gram acıbadem yağı, 64 gram çörek otu, 16 gram misk, 192 gram şeker, 250 gram  bal.

Hazırlanışı: Demir bir havanın içinde şekerle bütün baharat iyice dövülerek toz haline getirilir. Sonra bu toz 2 ¼ kilo saf balla iyice karıştırılır.Tam 3 saat durup dinlenmeksizin işlenecek olan macun koyu bir kıvama getirilir. Bu macun sabahları ve akşamları aç karnına 19.2 gramlık parçalar halinde yenir. Afiyet olsun.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: