Etkili bir korunma yöntemidir. İğne şeklindedir ve kadınlarda kullanılır. Ayda bir kalçadan veya koldan uygulanır. Bir ay boyunca gebelikten korur.
Gebeliği nasıl önler? Kadında yumurtlamayı engeller. Spermlerin rahim ağzından geçişlerini engeller.
Ne kadar etkilidir? Gebeliği önleyici iğneler doğru kullanılırsa % 99 etkilidir.
Gebeliği önleyici aylık iğnelerin yararları: Adet ağrılarını azaltır. Adet kanamasını azaltır ve kansızlığın oluşmasını önler. Düzenli kullanıldıklarında rahim ve yumurtalık kanseri tehlikesini azaltır Dış gebelik ihtimalini azaltır. Üreme organı iltihaplarına karşı koruyucu olur.
Nasıl ve ne zaman uygulanır? Gebeliği önleyici iğneler, sağlık merkezlerinde aile planlaması uzmanı hemşire tarafından kalçadan ya da kolun üst kısmından yapılır. Adet kanamanızın ilk günü ya da ilk beş günü içinde uygulanır. Bir sonraki iğne 30.günde yapılmalıdır. 3 gün önce veya 3 gün sonra yapılmasında sakınca yoktur.
Bir aylık iğneler gebelik sonlandırılmasından ya da düşükten hemen sonra uygulanabilir.
Emziren anneler aylık iğneleri doğumdan sonraki ilk altı ay kullanamaz. Emzirmeyen anneler 3-4 hafta sonra başlayabilir.
Hiç gebe kalmamış kadınlar da bir aylik iğneleri kullanabilir, dogurganlık üzerine etkileri yoktur.
İlk üç ayda lekelenme tarzında kanamalar,adet kanamasında artış veya azalma gibi değişmeler olur bu kanama değişmelerinin kadın sağlığı üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Yine ilk aylarda bulantı, baş dönmesi,baş ağrısı, göğüslerde dolgunluk gibi bazı geçici etkiler olabilir. Bu şikayetler birkaç ay içinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
Sağlık Merkezine başvurmanız gereken durumlar Şiddetli karın ağrısı Şiddetli göğüs ağrısı veya nefes darlığı Şiddetli baş ağrısı Şiddetli ayak ya da bacak ağrısı Bulanık görme,çift görme,görme kaybı gibi göz sorunları Enjeksiyon yerinde enfeksiyon belirtisi Bir aylık iğneler sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz. AIDS’den korunmanın yegane yolu kondomdur. Bunu unutmayınız!

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu