Evde yapabileceğiniz maskeler
Cilde uygulanan  maskeler genelde yüzde kuruma işlemine dayanır ve yıkanan ve soyulan olmak üzere ikiye ayrılırlar. Suyla temizlenen maskeler  daha etkilidirler.Bu tip maskelerin pek  çoğunda yüzdeki yağı ve kiri emen kil, kum türü bir madde olan silikon bulunmaktadır. Bazı tip maskelerde ise sakızlar, proteinler vardır. Bunlar yüzden çıkarılırken bir yapışkan etkisiyle  cilt üstündeki kiri ve ölü hücreleri de temizlerler. Bu tip maskeler suyla yıkananlar kadar iyi temizlemeselerde aynı derecede iyi canlandırıcıdırlar.
Hangi tipte maskeyi, hangi  sıklıkla uygulayacağınız ise tamamen cildinizin cinsine bağlıdır. Yağlı cilde sahip olanlar  maskeyi haftada iki kez uygulayabilirler. Eğer normal tipte bir cilde sahipseniz haftada bir kez, kuru bir cildiniz var ise yine haftada bir kez uygulayabilirsiniz.Ancak  kuru bir cildi olan hanımlar mutlaka nemlendirici özelliği olan bir maske uygulamalıdırlar.
Aşağıda mutfağınızda bulunan malzemelerle veya  çarşıda kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerle ekonomik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bazı maske önerilerinde bulunuyoruz .
Avokado maskesi
Kış mevsimi nedeniyle kuruyan ve çatlayan cildinizi tazelemek için en ideal çözümdür.Bir adet avakadoyu püre haline getirin ve içine bir iki damla zeytinyağı ve biraz limon suyu ekleyin. Cildinize  sürüp on dakika bekleyin. Avokado maskesi yüzünüzdeki pürüzlü tabakayı yok etmekle kalmayıp ayrıca sağlıklı bir cildin ihtiyacı olan vitaminleri de sağlayacak ve cildi besleyecektir.
Yulaf ezmesi maskesi
Cildin siyah noktalardan arınarak derinlemesine temizlenmesini sağlar. Bu maske aynı zamanda  yüzünüzdeki  gözeneklerin içerisine dolan kirleri temizleyerek ciltteki parlamayı ve   yağlanmayı da önler. Bu maskeyi hazırlamak için pişmiş yulaf ezmesini yüzünüze sürün, 15 dakika kadar cildinizde kurumasını bekleyin. Kuruduktan  sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
Gül maskesi
Pul Pul dökülen kuru nemsiz bir cilde sahipseniz bu maske size mucize gibi gelecektir. Kurumuş gül yapraklarını ufalayıp süt, mısır nişastası ve bir parça bal ile karıştırın. Karışım 15 dakika kadar bekledikten sonra, bu karışımla yüzünüze yavaş yavaş masaj yapın. Bu maske sayesinde cildiniz yeteri kadar neme sahip olacaktır.
Nane maskesi
Yorgun cildinizi canlandırmak için birebirdir. Yarım muzu püre haline getirin , dörtte bir  (büyük boy) fincan elma suyunu karıştırın ve içine üç damla kadar nane yağı ilave edin. Sonra bu karışımı macunumsu bir kıvama getirebilmek  için, içerisine mısır nişastası ekleyin. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayıp  en az on dakika bekletin . Böylece yorgun cildinizi canlandırıp uykusuz gecelerin hakkından kolaylıkla gelebilirsiniz.
Yoğurt Maskesi
Yoğurt içerdiği bir takım asitler sayesinde ciltteki çok ince çizgileri onarıcı bir güce sahiptir. Yoğurda 2 kaşık bira mayası ekleyip, yüzünüzde on dakika bekletin. Herkes pürüzsüz cildinize hayran kalacak...
Ceviz Maskesi
Ceviz maskesinin cildi ölü hücrelerden arınıdırıcı bir etkisi vardır. Cevizleri iyice öğütüp ,1 kaşık bal, 1 kaşık portakal suyu ve 4 kaşık da süt ekleyin. Bu karışımı yüzünüzde 10 dakika  bekletin ve cildinize nazikçe masaj yapın ve ılık suyla temizleyin.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu