Anne sütü bebek için en uygun besindir. Sağlıklı bir anne günde ortalama 700-800 mL. süt salgılamaktadır. Bebeğini emziren kadının verdiği sütün sağladığı enerji kadının yediklerinden ve gebelikte depo ettiklerinden gelmektedir. Süt veren kadın, kendi vücudunun gereksinmesine ek, verdiği sütün karşılığı olan enerjiyi, proteini, mineralleri ve vitaminleri almalıdır. Emzikli anne, ek olarak enerji ve besin öğelerini diyetiyle alamazsa kendi vücudundan harcar. Bunun sonucu kendi sağlığı bozulur ve yeterince süt veremez. Bu nedenle annenin, bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de dikkat etmesi sağlanmalıdır. Emziren annenin enerji, protein ve kalsiyumdan zengin beslenmesi gerekir. Yine süt veren annelerin su ihtiyacı artar. Çünkü emzirmek vücudun sıvı ihtiyacını arttırır. Anne günde en az 10 su bardağı (2 L.) sıvı almalıdır (su veya meyve suyu olarak).
Kahvaltı: 1 Su bardağı süt, 1 Yumurta veya 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, 5 Zeytin, 1-2 Dilim ekmek, 1 Yemek kaşığı pekmez yada bal, 1 Meyve, 1 havuç yada domates. Ara öğün: 1 Meyve. Öğlen: 1 Porsiyon etli sebze yemeği, 1 Porsiyon pilav veya makarna, 1 Kase yoğurt veya ayran, 1 Dilim ekmek, Mevsim salatası. Ara öğün: 1 Kibrit kutusu beyaz peynir, 1 Dilim ekmek, 1 Domates veya meyve. Akşam: 1 Kase çorba, 60-90 gr et, 1 Porsiyon sebze yemeği, 1 Kase yoğurt veya sütlü tatlı, Mevsim salatası, 1 Meyve, 1 Dilim ekmek. Yatarken: 1 Su bardağı süt veya yoğurt veya sütlü tatlı.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu