Emzirmenin Bebeğe Yararları Anne sütünün temiz bir besin olması ve verilirken biberon gibi araç gereç gerektirmemesi nedeni ile yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon görülme riski azdır. Anne sütü daima hazırdır,Her zaman uygun ısıdadır. Sindirimi daha kolay olduğundan ishal,kabızlık ve gaz sancıları daha az görülür. Anne sütü ile bazı bağışık maddeleri çocuğa geçtiğinden , bebeği bir çok bulaşıcı hastalıklara karşı korur. Anne sütündeki demir ve kalsiyum bebeğin barsaklarında daha iyi emilir.Bu nedenle raşitizm ve anemi daha az görülür.
Anne sütüyle beslenmenin sağlığa olumlu etkileri sadece verildiği süreyle kısıtlı değildir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin yaşamının ileri dönemlerinde büyümesi daha normal seyreder. Yapılan çalışmalarda anne sütüyle beslenen çocuklarda ilerde şişmanlık, kalp damar hastalıkları daha az görülür. Anne sütüyle beslenen çocukların zeka gelişimi, anne sütü almayanlara göre daha iyidir. Konuşma problemleri daha az görülür. Çene ve ağız gelişimine ait bozukluklar, diş çürükleri ve orta kulak iltihabı daha az görülür.
Anne sütü alan bebekte ilk 6 ayda anne sütü yanında başka ek besinlerin verilmesi, ülkemizde çoğu zaman geçerli bir neden olmadan uygulanan yaygın bir gelenektir. İlk 6 ayda bebeğin kilo almasında duraklama varsa ve bu durum anne sütünü arttırıcı önlemlerle ( Sık emzirme ,her iki memeden de emzirme ,geceleri de emzirme gibi) düzeltilemezse bu durumda doktora başvurmak gerekir. Ek besine geçme kararı doktor tarafından verilmelidir.Ayrıca emzirme anne ve çocuk arasındaki duygusal bağın gelişmesini sağlar
Emzirmenin Anneye Yararları Emzirme doğumdan sonra uterusun kasılmasına sebep olarak , küçülmesine yardım eder. Emzirme annenin gebelik süresince aldığı fazla kiloların harcanmasına da yardım eder. Süt yapımı çok enerji gerektirdiğinden anne bu enerjiyi kendi yağ dokularından sağlar ve kolayca zayıflar. Çocuğunu emziren kadınlarda meme ve over kanseri diğer kadınlara göre daha az görülmektedir. Doğumdan sonra kadınlar 1-3 ay adet görmeyebilirler. Emziren kadınlarda bu süre daha uzundur. 4-5 ay kadar sürebilir. Bu süre içinde kadın gebe kalmayabilir. Ancak,emzirme gebelikten korunma için bir yöntem değildir. Bazı kadınlar hiç adet görmeden emzirdikleri dönemde de gebe kalabilirler. Kısa aralıklarla gebe kalmamak için doğumdan sonra bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu