Uzman doktor Osman Müftüoğlu domuz gribi aşısının tehlikeli olduğu gruplar hakkında açıklamalarda bulundu. Listede kendinize yer buluyosanız domuz gribi aşısı yaptırmamanızı öneririz.

- Kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarının bağışıklık sistemi çok yavaş olduğundan kemoterapi tedavisi görenlerde aşı ile domuz gribine karşı bağışıklık sağlamak pek mümkün değildir. Bu sebeple kemoterapi uygulanan hastaların aşılanmadan önce doktorları ile görüşmeleri gerekir. Organ nakli yapılan kişilerde de benzer sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak nakil olanların ilk bir yıl içinde yüksek dozda bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanmaları gripten zarar görme ihtimallerini artırır. Bu durum aşı yaptırmayı zorunlu hale  getirebilir. Organ nakli yapılan kişilerinde aşı olmadan önce doktorları ile görüşmeleri şarttır.

- Hamilelerdede benzer bir durum söz konusu. Hamilelerin ne zaman aşılanacağına kadın doğum uzmanı ile birlikte karar vermelerinde fayda var.

- Kişisel sağlık geçmişinde polinöropati, Guillane-Barre sendromu ve benzeri omurilik ve sinir sistemi hastalıkları olan kişilerin de aşı olmadan önce doktorları ile konuşmaları zorunlu. Bu kişilerde aşılanmak riskli olabilir.

- Yumurta alerjisi olan kişilerinde aşı olmadan önce iyi değerlendirilmeleri şart. Bu kişilerde  aşı tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu