Diyet esnasında zararlı sayılan gıdaları hiç almamak, sonunda farklı bir biçimde geri teper. Yasaklı tatları daha da çok istemeye başlarsınız. Bu sebeple diyet yaparken kendinizi kontrollü bir biçimde ödüllendirmeniz ve yemek çeşitlerini değil, yemeklerin miktarı sınırlamanız daha doğru olacaktır. Örneğin dondurma tüketirken, porsiyondaki kalori miktarına muhakkak bakın. Tükettiğiniz besin düşük kalorili olsun fakat tadı hiç de dondurmaya benzemeyen, sıfır yağlı ya da şekersiz bir şey olmasın.

Burada önemli olan bir defada ne kadar yediğinizdir. Her seferinde yalnızca yarım bardak yeter. Bu kurala sadık kaldığınız müddetçe, buzdolabınızda dondurma bulundurmanızda hiçbir zarar yoktur. Fakat sınırı aştığınızı fark ederseniz, bir müddet dondurma tüketmeyin, eve sokmayın. Evde bulunanları da bitirmeleri için çocuklara dağıtın.

Çikolatadada aynı kuralları uygulayın. Daha kontrollü ve sağlıklı olması için, çikolata kaplı fındık ya da bademli çeşitleri deneyin. Günlük çikolata tüketiminizi dört beş taneyle sınırlayın. Bu arada her gün birkaç siyah çikolatanın kanı sulandırma özelliğiyle kalp damar hastalıklarına iyi geldiğini de yeri gelmişken söyleyelim.

Çocukların beslenmeside sizin beslenmenizden hiç farklı değildir. Çocuklara sevdikleri bir yiyeceği yemeyi yasaklarsanız, dışarıda bir yerde onu bulur ve fazlasıyla ondan yerler. Onlara hiçbir besin için yasak koymayın fakat her şeyi de evde hazır bulundurmayın. Seçimler farklı yapılabilir. Örneğin kolalı içecekler, şeker ve cips eve almayın. Azda olsa dışarıdaki yemeklerde ya da çocuğunuz arkadaşlarıyla birlikteyken, onun ne yiyeceğine kendisinin karar vermesine izin verin. Onlar için zararlı olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri kendi harçlıklarıyla almalarını söyleyin. Unutmayın ki, küçük yaşlarda kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları çok daha kalıcı olur.

Pek çok kişi açık büfelerde, gittikleri davetlerde çok zorlandıklarını, kendilerini tutamadıklarını ve bunun sonucu olarak da kilo aldıklarını söyler. Bu durumlarda şöyle bir yöntem kullanabilirsiniz. Yemek esnasında girerek her şeyden sırayla almak yerine, önce bir servis edilenleri gözlemleyin. Böylece hem canınızın en çok istediklerini alırsınız, hem de diyet kurallarınıza uyabilirsiniz.

Tabağınıza öncelikle bolca salata koyun. Böylece diğer çeşitlere daha az yer kalacaktır. Tatlılara gelince; yemeye eğer size sunulanlar arasında meyve varsa yemeye öncelikle meyveyle başlayın. Tatlı ihtiyacınızı bu şekilde törpüledikten sonra, buna rağmen hala canınız istiyorsa diğer tatlılardan alın. Her gün kalori saymayın veya yediklerinizin listesini yapmayın. Yediklerinizden zevk alın ve bunu yaşam biçimi haline getirmeye çalışın.

İyi yemek hayatın en öenmli tatlarından biridir. Sevdiğiniz her şeyden yiyin fakat bu yedikleriniz nefsinizi tatmin edecek oranda olsun. Tüm bunlara rağmen kilo almaya başlarsanız porsiyonlarınızı küçültün. Diyet anlayışınız kısıtlama olsun, yasaklama değil.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu