Banyonuz size çok küçük geliyor olabilir, ya da belki hiç mutfağa girmek istemiyorsunuzdur. Oysa basit değişikliklerle bu dertten kurtulabilirsiniz.

Küçük banyolar

Dar alanlı banyolarda mükemmel sonuca ulaşabilmek için yapılması gereken, mevcut alanı doğru detaylarla şekillendirmektir. Küçük banyoların belli dezavantajları vardır: Küvet/duş, lavabo ve tuvaletin ayrı donanımları arasında en azından bazı açıklıkların sağlanması gerekir.

Mekanın genişliğine bağlı olarak dolap sayıları kısıtlanabilir. Çok daha geniş alanlı banyolarda rahat ve konuksever bir boyut kazandıran ama aslında banyoya ait olmayan sandalye veya kanepe gibi eşyalardan birçok küçük banyoda vazgeçmek zorunda kalırsınız. Tüm bu olumsuzluklar küçük bir banyonun hoş ve pratik bir alan olmayacağı anlamına gelemez. Akılcı bir alan planlaması, doğru eşya ve malzeme seçimleriyle en iyisini yapabilirsiniz.

Püf noktaları

- Ankastre lavabo ve tuvaletler yer kazandırır.

- Akılcı fikirler ve bazı mekan hileleri, kullanılabilir alanınızı arttırmanıza yardımcı olurken, sürekli eksikliklerini hatırlatan bir banyo yerine çok daha keyifli bir şekilde kullanacağınız bir banyo yaratmanızı sağlar. Dış görünümde yapacağınız ufak değişiklikler de, biçimsiz olabilecek banyonuzu çok daha kullanışlı ve fonksiyonel bir alana çevirmenize yardımcı olabilir.

- İçeriye doğru açılan banyo kapınızı, sürme panel ya da perde kapı ile değiştirmeyi deneyin. Çift kapaklı ya da sürme duş paravanları da yer kazandırır.

- Yarı transparan kapı ya da bölmeler, içeriye doğal ışık yansıtmaları nedeniyle çok daha ferah bir görünüm yaratır. Buzlu cam mahremiyeti korur.

- Dekorasyonun sade, renk ve malzemelerin uyumlu olmasına dikkat edin. Renklerin bir kuralı yoktur, ama eviniz dar ise renkli bir banyo ile evinize canlılık getirebilirsiniz.

- Alanı çok daha geniş göstermenin vazgeçilmez yollarından biri de aynalardır. Aynayı giriş ya da bir pencere karşısına yerleştirin ya da alan genişliği sağlaması için düz duvar yüzeyin tamamını ayna ile kaplayın.

- Paslanmaz çelik gibi yansıtıcı yüzey ve döşemeler, ışığın etrafa yayılmasını sağlar.

- Kenar boşlukları ya da aralık bırakmadan her zaman fayansların yerden tavana kadar uzanmasını sağlayın.

- Detaylara özen gösterin. Malzemeler arasındaki bağlantılar ya da farklı döşemeler muntazam ve abartıdan uzak olmalıdır.

- Yerden ısıtma, alandan tasarruf etmeyi sağlar. Buna alternatif olarak ince bir radyatör de tercih edilebilir.

- Küçük bir banyoyu uygun bir sıcaklıkta tutmak için bir havlupan da yeterli olabilir.

- Duvara takılan musluklar da görümündeki dağınıklığı azaltır. Sıcak/soğuk su mikserli musluklar ikili musluk başlarına göre çok daha az yer kaplar.

- Tavan penceresi biçimindeki tepe aydınlatmaları ya da tavan ışıklandırmaları dar alanın daha hacimli görünmesini sağlar.

- Banyonuzda görünen eşyaları minimum düzeyde tutun. Dışarıda sadece havlu, sabun ve dış fırçaları gibi bazı temel malzemelerin görünmesine izin verin.

- Lavabo altı, lavabo ve tuvalet arası ve hatta küvetin ayak kısımlarını dolap için değerlendirin.

Küçük mutfaklar

Ortalama evlerin vazgeçilmezi küçük mutfaklar, çoğu zaman beklentileri karşılamak konusunda yetersiz kalır. Mutfakta alan küçüldükçe, sıkıntı büyür. Ancak küçük, dar ya da kullanışsız bir düzene sahip mutfaklar da, doğru planlama ve detaylar ile daha verimli kullanılabilir.

Püf noktaları

- Kompakt mutfak tasarımlarına duyulan ihtiyaca cevap olarak bazı üreticiler maksimum yer kazanmak için, tek bir ünite veya dolaptan oluşan entegre mutfaklar üretiyor. Buzdolabı, lavabo, ocak ve fırının dolapla bir arada bulunduğu bu tarz çözümler tercih edilebilir.

- Uzatılabilen ya da gömme ek yapraklarının açılmasıyla büyüyen masalar, misafir sayısının fazla olduğu zamanlarda kullanmak için idealdir.

- Eğer mutfağınız küçük ve evin diğer kısımlarından bağımsız bir bölümde ise oturma alanında akşam yemeklerinizi yiyebileceğiniz bir yer hazırlayabilirsiniz. Bu alanı fazla girip çıkılan bir yere konumlandırmayın ve mobilya yerleşim planınızı, farklı aktivite alanları arasında tam bir ayrım sağlayacak şekilde düzenleyin. Bunun için oda ayırıcı üniteleri kullanabilirsiniz.

- Eğer yemek yediğiniz kısım, çok amaçlı olarak kullandığınız bir alanın parçasıysa, yemek saatleri arasında bu kısmı çalışma alanı olarak da değerlendirebilirsiniz. Bu iki aktivite arasındaki geçişler, sadece mutfakta kullanılmayan sandalye ve masaları tercih etmeniz durumunda çok daha doğal olacaktır.

- Uzun, dar mutfaklar ya da bir duvar boyunca uzanan mutfak bölümleri için en uygun yerleşim, tek sıra mutfak planıdır. İdeal olarak en az 3 m duvar boşluğuna ihtiyacınız olacaktır.

- Çekilen veya katlanan eşyalar ile dar alanlardan çok daha fazla yararlanılabilir. Örneğin kısa bir tezgah alanınız varsa, çekilip uzatılan bir tezgah, çalışma veriminizi arttırır. Katlanır bir masa, küçük bir mutfakta yemek yemenize olanak verir.

- Mutfak ünitelerinin iç kısımlarını, size saklama alanı sağlayacak çekmece gözleri, raflar, kaplar ve diğer aksesuarlarla kendinize göre düzenleyin. Köşelere yerleştireceğiniz döner raflar, ölü alanları kullanmanızı sağlar.

- Yüzey ve döşemelerde sade ve yumuşak stilleri tercih edin. Beyaz ve nötr tonlar ile cam, seramik, paslanmaz çelik gibi yansıtıcı materyaller, alanı olduğundan daha geniş gösterir.

- Kapıları ve bazı duvarları kaldırarak, evinizin geri kalan kısmıyla bir bütünlük oluşturan bağımsız bir mutfak ünitesini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

- Sıva altı ışıkları gibi gömme veya monte edilmiş tarzda ışıklar, küçük mekanlarda çok daha hoş etkiler yaratır.

- Dar bir alanda planlanan kompakt bir mutfak, kapı arkasına yerleştirilebilir. Tezgah/çalışma alanı kahvaltı masası olarak da kullanılabilir.

- Yerden kazanmak ve göze hoş görünmeyen eşyaları ortadan kaldırmak için, mutfak dolaplarınızı dikkatli planlayın.

- Eğimli duvar ve tavan düzlemine sahip olan dar mutfaklar, maksimum kullanım verimliliği için sade tasarlanabilir.

- L şeklindeki küçük mutfaklar, az yer kaplayan kompakt yemek bölümü için yeterli alan sağlar.

Kaynak: Vatan

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu