SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Sezgin Uzun, brokolinin yüksek vitamin içermesi ve lifli olmasının yanı sıra düşük kalorisi nedeniyle beslenme açısından çok değerli bir sebze olduğunu belirterek, haftada bir kaç kez tüketilmesini önerdi.

Brokoli kanser riskini azaltıyor

Lahana grubu sebzeleri içerisinde yer alan brokolinin önemli bir besin kaynağı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sezgin Uzun, içerdiği A, C ve K vitaminleri nedeniyle kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltığını belirtti. Haftada birkaç kez brokoli tüketilmesini öneren Prof. Dr. Uzun şunları söyledi:

“Brokolide yüksek miktarda önemli antioksidanlardan olan C vitamini ve beta karoten vardır. Brokolinin haftalık olarak birkaç kez tüketilmesini öneriyoruz. Antioksidanlarca zengin olan besinlerin tüketilmesi bazı kanser türleri ve kalp hastalıkları riskini azaltabilmektedir. Ayrıca kanserojen maddelerin vücut dışına atılmasını da kolaylaştırır. Bunun dışında brokoli göz kızarıklıkları (yanmaları), kansızlık, çocuklarda solunum enfeksiyonları, mide ve bağırsak yanmaları ile sigaranın olumsuz etkilerini de azaltır.”

Hürriyet Gazetesi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu