Bel Fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve bir amortisör gibi görev yapan kıkırdak dokunun kayması ya da dışarı taşmasıdır. Fıtıklaşan yani içerden dışarıya doğru taşan disk sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olur. Gün içerisinde vücudun nasıl durduğu, nasıl hareket edildiği, eğilip kalkarken yapılan hatalar, yanlış ve desteksiz oturma biçimi gibi etkenler Bel Fıtığı oluşumunu etkiler.

Bel ve Omurilik sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

- Öncelikle eğik durmamaya özen göstermek gerekir. Çünkü vücut eğik durduğu zaman, dik durmaya oranla, omuriliğe daha fazla yük biner.

- Yerden bir şey alınacağı zaman belden eğilerek değil, dizleri kırarak alınmalıdır. Yani çömelerek almak bele binecek yükü ciddi oranda azaltır.

- Otururken de eğik durmamaya özen göstermek gerekir. Sanıldığının aksine otururken bele binen yük ayakta dururken bele binen yükten daha az değildir, hatta yanlış oturulması halinde halinde bele daha fazla yük binebilmektedir. Bu nedenle, otururken dik oturmaya özen göstermek gerekir. Ayrıca sırta ve ayakların altına, ayakları hafifçe kaldıracak şekilde, bir destek konulması bele binen yükü büyük oranda azaltır.

- Spor yapmak vücudun genel sağlığı için faydalı olduğu gibi, sırtı ve beli güçlendirecek egzersizler yapmak da bel ve omurilik sağlığı için faydalıdır. Bu egzersizleri yaparken bele ve omuriliğe çok yüklenmemeye dikkat edilmelidir. Eğer kişiye Bel Fıtığı teşhisi konuldu ise, yapacağı egzersizleri doktorunun tavsiyesine göre yapmalıdır.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu