Hemen herkes en az bir kez burun kanaması geçirmiştir. Çoğunlukla basit nedenleri olan ve birkaç damla şeklinde olup kolayca durdurulabilen Burun Kanamaları, hayati tehlike oluşturacak şiddette ve ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabilir.

Burun Kanamasının Nedenleri arasında buruna gelen darbeler, yüksek tansiyon, soğuk algınlığı, sinüzit, burun içindeki iltihaplar, buruna sokulan cisimler, burunla oynamak, havanın kuru-nemsiz olması sayılabilir. Burun Kanamasında İlk Yardım açısından ilk şey burnun ucunu tutarak başı öne eğmek ve bu şekilde 5 dakika kadar beklemektir. Eğer baş geriye doğru eğilirse akan kan genizden boğaza gidebilir.

Burun Kanaması Tedavisi için kanamanın türü ve nedenine göre hareket edilir. Ön Burun Kanaması diyebileceğimiz burnun ön kısmındaki damarlarda oluşan ve burundan dışarıya doğru akan kanamalarda kanamayı durdurmak için burnu sıkıp başı öne eğmek ve burna soğuk kompres uygulamak yeterli olabilmektedir. Eğer kanama sürekli tekrarlıyorsa bir uzmana başvurmak gerekir. Burnun arkasından ve genze doğru olan kanamalarda bir uzmanın teşhis ve tedavisi gereklidir. Çocuklarda ve Bebeklerde Burun Kanaması genellikle ön burun kanamasıdır. Yaşlılarda ise Yüksek Tansiyona bağlı Arka Burun Kanaması daha sık görülmektedir. Her halükarda burun kanaması ciddiye alınmalı ve takip edilmelidir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu