Tüm dünyada ve ülkemizde genel olarak bayanlar; erkeklere göre daha uzun ömürlü olur. Bunun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

- Bayanlarda kalp damar problemleri ortalama 75 yaşında görülürken, erkeklerde bu  sorunlar 50li yaşlarda görülmeye başlar.

- Kandaki demir oranının farklı olmasıda kadınların daha uzun yaşamasının sebeplerinden biri. Bu farklılıktan ötürü erkek bireyler kadınlardan daha az et ve et ürünleri tüketmeli .

- Kadın genindeki 2. X kromozomu çok büyük bir etken. Kadınlar bu 2. X kromozomunun hücre yenileme ve destekleme özelliğinden yararlanıp daha uzun yaşayabilir. Erkekler de ise bu özellik yoktur .

- Erkek bireyler 20li yaşlarında tıp dilince "Testesteron kasırgası" yaşarlar. Hormon seviyeleri aşırı derecede artar ve bunun sonucunda tehlikeli-zararlı davranışlarda bulunurlar. Bu tür davranışlar erkek ölümlerinin asıl sebebidir .

- Erkeklerin ölüm sebepleri içinde depresyonda çok önemli bir yer tutar. Kadınlarda bu oran daha azdır.

- Aşırı sigara kullanımı, bol yağlı yemekler ve stres altında bulunma erkek ömrünü kısaltıyor. Bayanlar bu hususta erkeklere göre biraz daha dikkatli.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu