Doğumdan hemen sonra (3. ya da 4. gün) görülen tipik belirtilerden biride bebeğin karınında anne ve eteneden geçen estrojen, progesteron, koryonik gonadotropin, lutein yapıcı hormon ve prolaktin gibi honnonlann varlığına bağlı olarak ortaya çıkan cinsiyet krizidir.

Bu krizin gidişi sırasında hem erkek, hem de kız bebeklerin dış üreme organları büyümüş ve kabarmış olarak görülür. Kız bebeğin dölyolundan sarımsı beyaz bir sıvı ya da kan gelir. Buna yenidoğan adeti denir. Aynı zamanda dölyatağı normalden daha büyüktür, yumur­talıklarda olgunlaşmış foliküller bulunur ve dölyolu mukozası aşın gelişir.

Erkek bebeklerde prostat büyür ve erbezi torbaları üç hanaya varabilen bir süre boyunca şiş kalabilir. Aynca doğumu izleyen 11. ya da 12. güne değin meme bezlerinde de büyüme görülebilir. Buna yenidoğanın meme hastalığı denir. Memeden salgı bile sızabilir.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu