Dilimizdeki yıldızı barışmamak deyiminin kaynaklarından biri olan bu listeler, insanlar arasındaki iyi ilişkileri önceden bilmeye, saptamaya ilişkindir. Aşağıdaki tablomuza göre kıyaslama yapabilirsiniz...

Burçların Birbirleriyle İlişkileri

Bu listeleri yapanların inanışına göre burçları, yıldızları ve burçlarının doğası birbiriyle dost olanlar, iyi geçinir, yalnız burçları ya da yıldızları arasında dostluk olanlar orta halli bir uyuşma sağlarlar. Burçlar, burç doğaları ve yıldızlar arasındaki anlaşmazlık ve düşmanlıklar insan ilişkilerine aynen yansır.

Yıldız ilişkileri listesinde yer alan gezegenler, dönemin inanışına göre, yedi kat gökyüzündeki sıralamayla, en uzaktan başlayarak en yakına doğru yer alırlar. Bu yedi kat gökyüzünün sekizinci katında, duran yıldızlar bulunur. Dokuzuncu kat gökyüzündeyse hiçbir gökcismi bulunmaz.

Her yıldız etkilediği kişiye özel nitelikler verir. Yalnız kişileri değil, haftanın kimi gün ve gecelerini de etkilerler. Zühal, Müşteri ve Merih eflak-i selase-i ulviye, Zühre, Utarit, Süfliyeyn diye anılırlar.

Açıklama tablomuz sayfanın devamında aşağıdadır


BURÇLAR
YILDIZI
DOĞASI
DOSTU
DÜŞMANI


Koç / Hamel
Merih / Mars
Ateş
İkizler / Cevza
Yengeç / Seretan


Boğa / Sevr
Zühre / Venüs
Toprak
Yengeç / Seretan
Aslan / Esed


İkizler / Cevza
Utarit / Merkür
Hava
Aslan / Esed
Balık / Hut


Yengeç / Seretan
Kamer / AY
Su
Boğa / Sevr
Koç / Hamel


Aslan / Esed
Şems / Güneş
Ateş
İkizler / Cevza
Boğa / Sevr


Başak / Sümbüle
Utarit / Merkür
Toprak
Akrep / Akreb
Yay / Kavs


Terazi / Mizan
Zühre / Venüs
Hava
Yay / Kavs
Oğlak / Cedy


Akrep / Akreb
Merih / Mars
Su
Başak / Sümbüle
Kova / Delv


Yay / Kavs
Müşteri / Jüpiter
Ateş
Kova / Delv
Balık / Hut


Oğlak / Cedy
Zühal / Satürn
Toprak
Balık / Hut
Koç / Hamel


Kova / Delv
Zühal / Satürn
Hava
Koç / Hamel
Akrep / Akreb


Balık / Hut
Müşteri / Jüpiter
Su
Boğa / Sevr
İkizler / CevzaKAMER: Yıldızı bu gezegen olanlar, maymun iştahlı, ihmalci, karasız ve hayale düşkündürler. Zayıf, güçsüz, dayanıksız olurlar. Bencil ve endişelidirler. Kamer birinci feleğe ve pazartesi günü ile cuma gecesine egemendir. Beyaz renk Kamer'indir. Dostu Şems'tir. Düşmanı yoktur.
UTARİT: Yıldızı bu gezegen olanlar, zeki ve çalışkandır. Güzel konuşurlar, uysal ve sanata yatkın olurlar. Neşeli ve duyguludurlar. Aynı zamanda hileci ve vefasız olurlar. Utarit ikinci feleğe, pazar gecesi ile çarşamba gününe egemendir. Karışık renkler Utarit'indir. Dostu kamer düşmanları Şems ile Zühre'dir.
ZÜHRE: Yıldızı bu gezegen olanlar, güzel, zarif, sevdaya eğilimli, sanatçı ruhlu olurlar. Eğlenceyi severler ve gösterişe, süse düşkündürler. Zühre üçüncü feleğe Salı gecesi ile Cuma gününe egemendir. Yeşil renk Zühre'nindir.
ŞEMS: Yıldızı bu gezegen olanlar, güçlü, zeki, sanatçı olurlar. İşlerinde başarılıdırlar. Halkı güneş gibi çekerler. Gösterişe, eğlenceye tutkundurlar, hayal kurmayı severler. Şems dördüncü feleğe ve pazar günü ile Perşembe gecesine egemendir. Sarı renk Şems'indir. Eski müneccimler gezegenler arasında Şemsi sultan sayarak, öteki gezegenlere onun yanında görevler vermişlerdir; Kamer vezir, Zühre çalgıcı, Müşteri kadı, Zühal hazinedar, Merih serasker.
MERİH: Yıldızı bu gezegen olanlar, güçlü, öfkeli,sert ve atak olurlar. Girişken ve kararlıdırlar. Fikirleri dengelidir. Daima kavga ve mücadele durumundadırlar. Merih beşinci feleğe ve cumartesi gecesi ile salı gününe egemendir. Kırmızı renk Merih'indir.
MÜŞTERİ: Yıldızı bu gezegen olanlar, cesur, onurlu ve cömert, zarif ve talihli olurlar. Güzel konuşurlar. Alçakgönüllü ve yumuşak huyludurlar. Müşteri altıncı feleğe ve pazartesi gecesi ile perşembe gününe egemendir. Mavi renk Müşteri'nindir. Merih ile kamer dostları, Zühre ile Utarit düşmanlarıdır.
ZÜHAL: Yıldızı bu gezegen olanlar, ahmak, cahil, kaba, korkak, cimri ve yalancı olurlar. Hurafelere inanırlar ve hayallere dalarlar. Zühal yedinci feleğe ve çarşamba gecesi ile cumartesi gününe egemendir. Siyah renk Zühal'indir. Zühre ve Utarit dostu, Şems ve Kamer düşmanıdır.

İnsanların doğdukları andaki burç ve yıldız etkilerinin, onların talih, huy,sağlık ve görünüşlerini etkilediğine inanan eski yıldız bilimciler, her burçta doğan erkek ve kadınlara ayrı öğütler verir, dualar da önerirler. Doğu ülkelerinde doğum saatinin hatta gününün tam bilinmeyişi, takvim değişiklikleri, bunları saptayabilmek için cetveller, çizelgeler yapılmasına yol açmıştır. Arabi ayların örneğin ramazan ayının yıllara göre mevsim değiştirmesi düşünülürse, bu çizelgelerin önemi anlaşılır.

Eğer yıldızına baktırmak isteyen kişi doğum tarihine ilişkin hiçbir şey bilmiyorsa, o zaman sayı ve harflerin yardımına başvurulur.
HARFLERİN GİZİ:
Divan edebiyatında ve bütün müslüman ülkeler edebiyatında, her harfin bir rakamı karşıladığı bir hesap istemi kullanılır. Ebced hesabı, edebiyatta bir olay için tarih düşürmede, gizli bilimlerde ise geleceği bilmede yardımcı olur. Harflerden ve sayılardan ve bunların oluşturduğu biçimlerden yaralanan gizli bilim "cifr" adını taşır ve kökü, birçok gizli bilimde olduğu gibi, kutsal bir kişiye, Hz. Ali'ye dayandırılır.

Sonraki
Sonraki Konu:
Astro - Çocuk

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu