Çocuğunuzun burcuna göre davranışları nasıldır? Nelerden hoşlanır?

Astro - Çocuk

Çocuklarınızın burcuna göre hareketleri nasıldır? Genelde sevdikleri ve sevmedikleri şeyler nelerdir? Nelerle oynamayı severler?
KOÇ Çocukları - Güçlerinden tanımak kolaydırÇok erken konuşur ve yürürler. Doğduğu andan itibaren evin komutasını eline alır. Eğer karınları acıktıysa, doyana kadar deli gibi ağlarlar. Sevmediği mamayı yemeyecek kadar inatçıdırlar.Doğuştan itibaren müthiş enerjik davranırlar. Hareketli, atılgan ve isteklerinin yerine getirilmesini isteyen çocuklardır. İstemediği bir şeyi yapması neredeyse imkansızdır. Koç çocukları çok çabuk gelişirler. Sabırsız ve acelecidirler. Yerinde duramazlar, sık sık kavga ederler ve yaralanabilirler. Ancak dayanıklı ve güçlü çocuklardır. Kendilerini çabuk toparlar.

Başladıkları işe olan ilgilerini sürdürmek onlar için güçtür. İçlerindeki ilk olma ve öncülük duygusu daha küçük yaşlarda kendisini gösterir. Her işlerini kendi başlarına halletmeyi severler. İnanılmaz bir hayal güçleri vardır. Düşlediklerine bir süre sonra kendisi de inanır hale gelebilir. Onlara ceza vermek pek işe yaramaz, aksine hırçınlaşabilir. Tatlı ve yumuşak bir dille konuşmak daha etkili bir yöntem olacaktır. Rekabeti seven ve isteklerinin yerine getirilmesini isteyen Koç çocuklarının ihtiyaçları sevgi ve ilgi odaklıdır.

Her yaştaki Koç çocuğu, kendi istekleriyle çatışmadığı sürece ailesinin tüm arzularını yerine getirmeye çalışır. genelde bencil bir yapısı bir yapısı vardır. Koç çocukları ailesinden ilgi bekler, onların tüm enerji ve vakitlerinin kendisi için harcanmasını isterler. Aileler başlangıçta bu çok ilgi bekleyen çocuk ile iletişim kurmakta zorlanabilir. Ama çocuk biraz büyüyünce bundan zevk almaya başlarlar. Onunla oyun oynayan bir baba ile saatlerce hiç sıkılmadan vakit geçirebilirler.

Ebeveynler kendi istek ve kararlarını çocuklarına empoze etmeye çalışırlarsa inatçı Koç ile aralarında sürtüşme çıkabilir. Çocuğunuz Koç ise herkesin kendi düşüncelerini ve hayat tarzını paylaşmak zorunda olmadığını kabul etmelisiniz.Pek çok hareket ve heyecanın yanında Koçlar, kardeşleri arasında gürültücü, enerjik ve heyecanlı yapılarıyla bir numara olmak isterler. Kalabalık bir ailenin içindeyse, her yaşta tüm kardeşlerin katılacağı yarışmalar yaparak hep birinci olmak için çaba sarf ederler. Eğer işler yolunda gitmezse, anne-babalarından büyük bir destek beklerler. Bekledikleri desteği alamazlarsa küsebilirler. Arkadaş canlısı olan Koç çocukları için değer verdikleri dostları da gerçek aile fertleri sayılırlar. Onların yanında kendilerini mutlu ve rahat hissederler.

BOĞA Çocukları - Ders çalışması için çikolata ile ikna edebilirsinizOnun ruhuna giden yol sevgi, şefkat ve güzellikten geçer. Boğa bebekleri genelde her şeyden memnun olan bir yaratılışa sahiptirler. Mutlu ve gülen ifadeleri ile herkese kendilerini sevdirirler. Bebekliğinden itibaren dikkat çekici derecede kendilerinden emindirler. Bebeklere özgü olmayan sabırları vardır. Bu tutumları çoğu zaman anne-babaların şaşırmasına yol açabilir çünkü onlar karınlarının doyurulmasını sessizce bekler ya da gecenin bir vakti ellerinden geldiğince ağlamadan durup büyüklerinin kendileriyle ilgilenmesini beklerler. Beklediği ilgiyi göremezse sonunda avaz avaz bağırmayı ihmal etmezler. Boğa çocuğu cömert porsiyonlarla yemek isterler. Büyümeye başladıklarında sevecen, cana yakın, kucaklanmaktan, sevilip okşanmaktan, öpülmekten çok hoşlanan afacanlar haline gelirler. Çok fazla sevgi ve ilgi beklerler. Eğer istediği ilgi ve sevgiyi buluyorsa ebeveynlerine hiçbir sorun çıkarmazlar. Boğa çocukları tensel temastan çok hoşlanır. Fiziksel dokunuşlarla onu ne kadar çok sevdiğinizi görmeye ihtiyaçları vardır. İlerleyen çağlarda, sahiplenme istekleri su yüzüne çıkar.

Kendilerine ait olan eşyaların farkına varınca bunları paylaşma güçlüğü çekebilirler. Özellikle kendine ve ailesine ait eşyaları paylaşmaktan hoşlanmayabilirler. Genellikle çalışmaktan, okula gitmekten hoşlanmayan bu çocukları ikna etmek için güzel renkli resimlerden, objelerden yararlanılabilir. Güzelliklere düşkün olan bu çocuklar yavaş yavaş okumaya, çalışmaya alışacaklardır. Okula alıştıktan sonra da birinciliği bırakmazlar. Disiplinli olan Boğalara ebeveynlerin “ders çalış” ikazında bulunmasına da gerek kalmaz. Geleceğe ait planlar yapmaya küçük yaşlarda başlarlar. Gariptir ki küçük yaşta ne olacaklarını ve kariyerlerini dikkatle seçmek isterler. Genç bir Boğa burcu insanını disipline etmek isterken gösterilecek en iyi yaklaşım, kibar bir yaklaşımdan çok direkt bir meydan okuma olmalıdır. Boğa gençleri her ne kadar bağımsız olmaktan hoşlansalar da aileleri tarafından sıkı bir desteğe ihtiyaç duyarlar. İnatçı ve dik kafalı olduklarından ipleri onların eline bırakmak kötü sonuçlar doğurabilir. Kendi bildiğini yapma yoluna giderler ve sonra büyüklerinin sözünü tutmayacak asi bir kişiliğe bürünebilirler.

Boğalar ailelerini hayatlarında yer alan ciddi bir kurum olarak görürler. Boğa burcu çocukları kendilerini, geleneksel bir aile atmosferi içinde çok daha rahat hissederler. İnatçı tutumlarıyla uzlaşmayı öğrendikleri takdirde, aile içi anlaşmazlıklar en aza indirgenebilir. Boğalar sevdikleri aile bireyleri ile birlikte olmaktan büyük haz duyarlar. Boğa çocukları için para kavramı çabuk gelişir. Verilen harçlığı disiplinli bir şekilde harcamayı daha okula başlamadan kavrayabilir. Paranın kumbarada artması onu rahatlatır ve heyecanlandırır. Biriktirdiği paranın, istediği pahalı oyuncağa kavuşmanın en emin yolu olduğunu bilir.

Boğa çocuklarını pahalı ve etkileyici hediyelerle mutlu etmek kolaydır. Büyüyen genç Boğa yaratıcı ve eğlenceli kimliğini çevresine yayar. Esprileri beklenmedik bir anda ve doğru bir yorum şeklinde gelir. Boğa insanları akrabalarına da sıkı sıkıya bağlıdır. Kız kardeş ve erkek kardeşlerle arası iyidir ama çoğu zaman da katı bir tutum sergilerler. Bu durum zaman zaman sorunlar çıkartıp, iletişim kopukluklarına yol açabilir. Aslında söylemek istediğini bir türlü söyleyemediği için tatsızlıklar olur. Ailenin büyükleriyle de cana yakın tavırlarıyla iyi iletişim kurar. Aile kurumunun onun hayatındaki yeri yadsınamayacak kadar önemlidir. Boğalar büyüdüklerinde aileleri ile birlikte olmaktan daha fazla mutlu olurlar. Şefkat ve sevgi çerçevesinde başarılı ilişkiler kurarlar. Akrabalık ilişkileri daha gelişir ve gençlikteki kırgınlıklarından ve katılıklarından vazgeçebilirler. Onların katılıklarını törpüleyecek tek unsur zaman ve hayat tecrübeleridir.

İKİZLER Çocukları - Zekalarını küçük yaşlarda ortaya koyarlarParlak gözleriyle kısa zamanda etraflarıyla ilgilenmeye başlarlar. İkizler çocukları, dikkatini çeken yerlere, yükseklere bir şekilde ulaşıp, dokunmaktan çok hoşlanırlar. Onların çift karakterli olduğu söylenir bu nedenle ebeveynleri onları anlamakta, tanımakta zorlanırlar. Bu burcun çocukları çok neşeli ve güler yüzlü olurlar. Devamlı hareket halindedirler, bulundukları yerin altını üstüne getirmekte hiç gecikmezler. İkizler burcunda doğan çocukların sanata olan merakı daha küçük yaşlarda başlar. Resim, müzik ya da dansa karşı çok yeteneklidirler.El becerileri isteyen her şeyde başarılıdırlar.

Çok zekidirler fakat çok çabuk sıkıldıklarından bir konu ile fazla ilgilenemezler. Bu da kolayca hata yapmalarına neden olabilir. Genelde az uyurlar. Bu, aile büyüklerinin. Özellikle geceleri kalkıp iyi olup olmadıklarını kontrol etmelerine sebep olur. Konuşmayı erken yaşta öğrenirler. Yeni kelimeleri büyük bir hızla hafızalarına yerleştirirler. Yabancı dil öğrenmekte de oldukça yeteneklidirler.İkizler çocukları zeki ve kıskançtırlar. Hiç durmadan sorular sorarlar. Meraklıdırlar. Kendilerine bilgisayar ya da boyama gibi türlü uğraşlar edinirler. Genellikle sevgi dolu ve iyi huyludurlar ama disiplin gerektiği zaman bunun neden uygulandığını bilmeye ihtiyaçları vardır. Okul hayatları tembel oldukları için ebeveynleri için zor geçer. İlgisini çabuk kaybettiği için sürekli özel dersler almak zorunda kalabilirler. Pratik zekası ile İkizler istedikleri okul aktivitesinde başarılı olabilirler. İnsanlarla olan iyi ilişkileri onları hayatta hızla yükseltir.

Büyük ve mutlu bir ailenin parçası olmaktan çok hoşlanırlar. Çok hareketli ama hassas İkizler çocuklarının ailesinden beklediği, sürekli bir anlayış ve sevgidir. İlgi alanları çabuk değişen bu çocukları oyalamak gerekir. Onlarla konuşmak, ruhlarının derinliğine inmek ve onları dinlemek hoşlarına gider. Tenkit yerine doğru yolu başka bir metot ile anlatmak daha iyi olacaktır. Eleştirilmekten çok sıkılan bu çocuklar dırdırcı ebeveyn karşısında ileride ailelerinden kopma eğilimi gösterebilirler. Eğlenceli ve destekleyici bir aile ortamı onlar için idealdir.

Okul hayatında çıkabilecek sorunlarla da anne babasından destek almak isterler. Okulda başarılı olmak istemelerine rağmen çalışmak istemezler, bu davranışlarını da haklı gösterebilecekleri yollar ararlar. Hızlı ve çok konuşan ikizler, kız ve erkek kardeşlerini sorularıyla bunaltabilirler. Aile içinde hep onun sözü dinlensin, hep onun istedikleri yapılsın diye, ön plana atlarlar. Kalabalık bir aile toplantısında herkesin gözbebeği olmak isterler. Zeka yarışmaları ve çeşitli oyunlar oynamaktan hoşlanırlar. İyi bir ruh halinde başarılı bir tartışmacıdırlar. Çünkü kelimelerle araları çok iyidir ve onlara istedikleri şekli rahatlıkla veririler. Doğal olarak çok sosyaldirler. Her zaman yeni arkadaşlar edinirler. Mutluluklarını kız kardeş veya erkek kardeşleri ile paylaşmaktan mutluluk duyarlar

YENGEÇ Çocukları - Özel ilgi göstermeniz gerekebilirİyi davranışları ve disiplin kurallarına uyumu ile tanınır. Yengeç bebekleri tombul, manalı bir surata sahiptirler. Bir günde pek çok duyguyu birden hissederler. Bir dakika önce agucuklar dağıtırken bir dakika sonra ne olduğu belirsiz bir surat ifadesi ile ağlamaya başlarlar. Sevdikleri insanlara karşı daha bebekliğinden itibaren iyi davranırlar. Onların kucağında oturmayı veya öpülüp kucaklanmaya ses çıkarmazlar. Fakat sevmedikleri bir insanın öpmesine bile tahammül etmeyerek avaz avaz bağırırlar. Bitmek tükenmek bilmeyen bir iştahları vardır. Bu nedenle annelerinin “yemiyor” söylemlerine maruz kalmazlar. Rahat bir koltuk ya da su dolu bir küvette saatlerce gülücükler dağıtarak oynayabilirler. Yengeç burcu çocukları, tıpkı büyük Yengeçler gibi neşeli mizaçlarına rağmen bir dakikaları bir dakikalarına uymaz. Çok hassas ve kırılgandırlar. Arkadaşlarıyla oynayıp eğlenirken, bir anda sessizleşip köşesine çekilebilir.

Sert tavırlar Yengeç çocuğunun içine kapanıp dış dünyayla ilişkisini kesmesine sebep olur. Bu da onu mutsuz eder. Çocukluğunda yeterince ilgi ve sevgi gösterilirse, dış dünyaya karşı daha güvenli olacak, mizacında olan şüphe duygusu da zayıflayacaktır. Hayalperest ve yaratıcıdırlar. Kendilerini cümlelerle, resimle ya da müzik ile tanıtmak için çok fazla teşvike ihtiyaçları olacaktır. Dünyadaki olaylara karşı çok hassastırlar. Hayvanlara karşı büyük sevgi beslerler. Yengeç çocukları sevgiye diğer çocuklardan daha çok ihtiyaç duyarlar. Sevgiyle yaklaşılıp, şefkat gösterildiğinde çok rahat eğitilirler. Çok zengin olan hayal gücü, anlatılan, masal, hikayeler, oyunlarla daha da zenginleştirilirse, çocuğun içindeki sanatçı ruh, daha kolay açığa çıkacaktır.

Annelerine çok bağlı olan Yengeç çocukları, zaman zaman “ana kuzusu” diye alay konusu bile olabilirler. Yengeç çocukları dayanışmanın fazla olduğu bir ailenin parçası olmaktan mutluluk duyarlar. Her ortamda kendini korumasını ve savunmasını bilen insanlardır. Hayat boyu sürecek güçlü bağlar kurarlar. Aile bireylerinin arkadaşlarına güvenmesini beklerler. Yengeç insanları evinde her yerden olduğundan daha fazla mutlu olur. Anneleri onlar için örnek alınacak bir modeldir. Onun tavır ve davranışlarını taklit ederler. Zor anlarında yanında bulmak istediği tek kişi annesidir. Eğer onların korumacı tavrı baskıya dönüşürse, çocukta olumsuz etki bırakır. Küçük yaştan itibaren aile bireylerinin her birine çok fazla sevgi ve saygı göstermeye çalışırlar.

Yengeç çocukları çok çabuk panik olurlar. Küçücük bir problem bile, onlarda bomba etkisi yaratabilir. Kötü bir not veya arkadaşlar arasında bir kavga, uykusuz geçen gecelere sebep olabilir. Onlar geçirdikleri kötü olayları tekrar tekrar yaşarlar. Bu durumda ailenin iyi gözlem yaparak çocuğunu dinlemesi ve onun ilgi alanını başka yöne kaydırması iyi olacaktır. Bu sayede onlar kendilerini güvende hissedeceklerdir. Yengeç çocukları, kız kardeş veya erkek kardeşleriyle iyi anlaşırlar. Eğer ruh halleri yerindeyse, onlarla birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alırlar ama çoğunlukla yalnız kalmayı tercih ederler. Hassastırlar. Bazen dışa dönük ve otoriter akrabalarıyla sorunlar yaşayabilirler.

ASLAN Çocukları - Kendini kral sanır!Bu burcun çocukları adeta bir enerji deposudur. Sürekli hareket halinde, oradan oraya koşturan minikler evin neşesidir. Aslan bebeklerinin parlak bir gülüşü ve tatlı bir halleri vardır. Aile büyüklerinin dikkatini çekene dek ağlayarak onların sabrını test ederler. Ebeveynler onları yuvalarının mutluluk kaynağı olarak görürüler. Küçük yaşlardan itibaren ailenin merkezinde olmak için gösterdikleri çaba sizi şaşırtabilir. Bu durumda her fırsatta göstereceğiniz ilgiyle onu şımartabilirsiniz. Bu küçük zorbalar, şirinliklerini dramatik kabiliyetleriyle birleştirmeyi ve bu gücü son zerresine kadar kullanmayı öyle iyi becerirler ki, muhatapları ona boyun eğdiğini fark etmeksizin, kayıtsız şartsız teslim olur. Bu yeteneklerini daha küçük yaşlarda etraflarındaki insanları yönetmekte kullanırlar. Arkadaşları, hatta anne ve babaları farkında olmadan, küçük Aslan'ın onlara biçtiği rolü oynar. Tabi bu arada yaralanıp berelenmeyi de ihmal etmezler. Açık havada oynanan hareketli oyunlardan zevk alan Aslan çocuğu sık sık kavgalara tutuşacak, mahalledeki çocuk gurubunun lideri olmaya çalışacaktır.

Hayal güçleri zengindir, masal dinlemeyi ve anlatmayı severler. Zekaları ve tatlı dilleri sayesinde ihtiyaçları olan ilgiyi görmeyi hemen becerirler. Bu küçücük yumurcaklar giriştiği boyundan büyük işlerle herkesin neşe kaynağı olur. Herkesi, her şeyi taklit ederler. Onlar doğuştan rol yeteneğine sahiptir. Küçük yaşlarda anne ve babalarıyla flört ederler. Küçük Aslan kızı annesini, küçük Aslan erkeği de babasını taklit ederek, ilk aşklarını ebeveynleriyle yaşarlar. Çocuk Aslanlar da tıpkı büyükler gibi çevrelerindeki insanlardan farklı olduklarını düşünür, kendilerini çok beğenirler. Giyimlerine kuşamlarına düşkündürler. Onlar hiçbir zaman anne ve babalarıyla mağazaya girip onların beğendiği cici bicileri giyen çocuklarda olmazlar. İnatçıdırlar. Kendi istediklerini yapmak, giymek, oynamak tam onlara göredir.

Aslan burcu çocukları müthiş istek ve coşkularıyla aile bireyleriyle çok iyi ilişkiler kurarlar. Evlerinde sıcak bir atmosfer isterler. Zorlu kişilikleri vardır, bu nedenle zaman zaman ufak tartışmalara neden olan küçük Aslanlarla ev hayatı, her zaman hareketli ve renkli yaşanır. Komiklikler yapabilir ve herkesi eğlendirmek için uğraşırlar. Daha küçük yaşta deneyimlerini diğer aile bireyleriyle paylaşmaktan zevk alırlar. Bu olumlu yaklaşımları, aile ilişkilerini iyi bir yönde etkileyecektir. Aslan çocukları küçük yaşlarından itibaren ayakları üstünde durabilmeyi, güçlü olmayı isterler. Gururlu ve mağrur bu çocuklar, davranışlarıyla aile fertlerini şaşırtırlar.

Genç Aslanlar kendilerine bir star gibi davranılmasını isterler ama çoğu zaman bunu gerçekleştirmek zordur. Onları zaman zaman frenleyecek sert ve otoriter bir aileye ihtiyaçları vardır. Tatlı sert bir destekleme gelecekleri açısından daha faydalı olacaktır. Çok gururludurlar, övgü ve rahatlatılamaya ihtiyaç duyarlar. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahipmiş gibi görünürler. Hayatın her alanında çok aktiftirler. Her an, her çeşit maceraya atılmak için beklerler. Onlarla iyi geçinen, sözlerine saygı duyan ve yanında kavga etmeyen anne-babaya güvenirler. Güçlü karakterli bu çocukların ebeveynleri ile geçinmeleri kolaydır. Ama yüksek sesle çıkışlar ve tenkit, onları olumsuz yönde etkileyecek aile ile iletişim kopukluğuna yol açacaktır. Aslan çocukları kardeşler arasında lider özelliğiyle ön plana çıkmak isterler. Fakat gerçek amaçları onlara ukalalık yapmak değil, sadece korumaktır. Okulda veya özel hayatlarında gözleri hep üzerlerinde olur. Genellikle diğer akrabalarıyla da arkadaş gibidirler.

BAŞAK Çocukları - Matematiği çok küçük yaşta öğrenirMaddenin verdiği güven ve gücü okul sıralarında keşfederler. Başak bebekleri oldukça sessizdirler. Eğer doğru bir şekilde beslenirlerse bütün bir gece hiç ses çıkarmadan uyurlar. Küçük yaşlardan itibaren beyinleri yüksek bir tempo da çalışmaya başlar. Tembellikleri ve dağınıklıklarıyla etrafını şaşkına çevirebilir. Tüm sorunları, çevrelerinde olup bitenleri hızla analiz ederler. Yüksek bir kavrama güçleri vardır. Ama kendilerine olan güvenlerinde birtakım eksiklikler olabilir, bu nedenle teşvike ihtiyaç duyarlar. Büyüdükçe sevimlileşen bu çocuklar doğayı sever, açık havada oynanan oyunları tercih ederler. Zekalarından kaynaklanan bitmek tükenmek bilmeyen sorularına, daha küçükten ciddiye alıp cevap verilmelidir. Aksi takdirde çocuk önemsenmediğini düşünerek, içine kapanır ve zaten doğasında olan güvensizliği perçinlenir.

Zihinleri tıpkı İkizler çocukları gibi çok hızlı çalışır. Ders çalışmayı sevmeyen Başak çocuğu, ödüllendirme metodu ile okulu sevip başarılı öğrenciler arasına girecektir. Bu ödülün ve teşvikin derecesini ayarlamak anne-babalara düşecektir. Biraz sessiz, sakin görünen bu çocuklar aslında dost canlısı ve sıcaktır. Okul dışında yapacakları uğraşlar bulmak yüksek potansiyellerinin değerlendirilmesini sağlar. Doğru bir destekleme ve alakayla her alanda dikkate değer bir gelişme göstereceklerdir. Hayvanları çok seven bu çocuklara, küçük yaşta ona ait olan bir ev hayvanı almak, duygusal yönünü geliştirmesini sağlar.

Başak çocukları aile hayatında uyumlu ve söz dinleyen tavırlarıyla dikkat çekerler. Düzenli bir evde yaşamak isterler. Onlar için aile, anne, baba, kardeşlerle sınırlı bir kavram değildir. Tüm akrabalar hatta arkadaşlar o evin bir parçasıdır. Becerikli, çok yönlü, organizatör ruhlu ebeveynler onları çok kolay çekip çevirebilir. Başak çocuğu çeşitli aktivitelere beraber katılacağı bir babayla uzun ve neşeli saatler geçirebilir. İyi bir iletişim onlar için önemlidir. Onların dostluğuna, arkadaşlığına ve güvenine ihtiyaçları vardır. Soğuk ve çekingen dursalar bile ailesine içten içe büyük sevgi beslerler. Yardımsever, arkadaşça ve genellikle organize etme yeteneği yüksek çocuklardır. Eğer dağınık biriyseniz, bu onların canını biraz sıkabilir. Genellikle kendilerine pek çok değişik ilgi alanı bulurlar, ailesi ile paylaşmaktan mutluluk duyarlar. Düşünceleri net ve açıktır. Kardeşleriyle duygularını paylaşmaya özen gösterirler. Dışa dönük, canlı, coşkulu aileler onlar için uygun olabilir. Ev işlerinde diğer aile bireylerine yardımı severler.

TERAZİ Çocukları - Hayata bakış açıları sevgi dolu ve neşelidirÇok yönlü Teraziler, çocukluk yıllarında epey çekingendirler. Problemsiz bir bebeklik geçirirler. Uslu, yemek problemi olmayan ve fazla ağlamayan bebeklerdir. Rahatları yerinde ve gürültüsüz bir ortamda dakikalarca kendi kendilerine durabilirler. Hislerini kolay kolay açmayan Terazi çocukları, aslında sürekli bir sevgi beklerler. Anne ve babanın çok anlayışlı ve sabırlı olması çocuğu yavaş yavaş mahcupluktan sıyrılmasını sağlar. Bu çocuk, güzelliklere düşkün, duygulu, nazik, terbiyeli bir tiptir. Erken yaşta onun hangi konuya kabiliyeti olduğunu anlamak ve onu bu yönde geliştirmek çok yararlıdır. Özellikle anne, çocuğuna çok itina etmeli ve gelişme çağında ona sevgi, seks, vs.. konularında bilgi ve öğüt vermelidir. Böylece çocuk duygularıyla mantığı arasında daha iyi denge kurabilir. Bu sayede ergenlik çağında duygusal konularda hata yapması da önlenir.

Terazi burcunda doğan çocuk, iyi yetiştirilir, ailesi tarafından takdir ve sevgi görürse ileride çok başarılı olacaktır. Terazi burcu çocukları genelde iyi huyludurlar. Barışçı yaklaşımları ve doğal çekicilikleri başkalarının da sevgilerini kazanırlar. Genellikle ağlamak yerine uymayı tercih ederler. Uyandıkları zaman yüz mimiklerinden tatlı bir rüya gördüklerini anlamanız hiçte güç değildir. Teraziler çevrelerine karşı çok hassastırlar. Sürekli bağıran ve tartışan aile büyüklerinden rahatsızlık duyarlar. Zekaları çok çabuk gelişir. Kısa zamanda çok geniş bir kelime hafızası oluşturlar. Terazi çocukları sosyalleşmeye okul yıllarında başlar, pek çok arkadaşını eve getirirler. Kararsızdırlar. Bu nedenle hızlı düşünme ve karar vermek için desteğe ihtiyaçları vardır. Sınırlarını doğru belirlemeleri, kendilerine olan güvenlerini ve karar verme yeteneklerini arttıracaktır.

Politik davranmayı çok iyi bildikleri için tüm aile bireyleriyle iyi anlaşırlar. Her şeyin yolunda gitmesini isteyen Teraziler, aile hayatında da belli bir uyum isterler. Parlak, eğlenceli ve barış dolu bir hayat onlar için önemlidir. İyi bir üslupla yaklaşılsa bile tenkitten her çocuk gibi hoşlanmayan bir tavır sergilerler. Eleştirilmekten hiç hoşlanmadıkları için aniden karşısındakinin yaşına bakmaksızın küstahça cevap verirler. Bu nedenle ailelerin Terazi çocuklarına nasıl yaklaşmalarını bilmeleri zor olabilir. Ceza, disiplin getirse de bir süre sonra fayda etmemeye başlar. Çünkü o da ailenin ona duydukları sevgiyi gizli silah olarak kullanabilir. “Beni cezalandırdığınıza göre sevmiyorsunuz” diyerek odaya kapanabilir.

Oldukça hassas ve alıngan olan Terazi çocuklarını doğru yönlendirmek ve disiplin uygulamak zordur. Anne, baba ve kardeşleriyle iyi vakit geçirmek için eğlenceli planlar yapılmasını beklerler. Sevdiği insanlar, sevdiği bir ortam ve sevdiği yemeklerle çok mutlu olurlar. Yakın akrabaları onlar için aynı zamanda yakın arkadaştır. Yaşı ne olursa olsun anne babaya gösterdiği davranışı sergiler. İşbirliğini severler. Diğer insanlarla olan ilişkileri iyidir. Genellikle tertipli ve düzenli olmalarına rağmen, işlerinin hep birileri tarafından yapılmasını isteyecek kadar da tembel olurlar. Her şey yolundaysa durup dururken problem yaratmazlar. Enerji ve coşku dolu kız kardeş veya erkek kardeşle geçinmeleri daha kolaydır. Paylaşmak konusunda her zaman aynı davranmasalar da kendilerine karışılmasından hoşlanmazlar. Büyüdüklerinde eleştirici bir tavır sergileyen anne-babaya cephe alabilirler. Onlar mesleğini seçerken, arkadaş edinirken, alışveriş yaparken veya sevgilisiyle gezmeye çıkarken izin almamaları gerektiğini düşünürler.

AKREP Çocukları - Hayata bakışı çok renklidirGüzel gözlerinin ardında neler yaşadığını bulmak için çaba harcamak gerekir. Akrep bebekleri genellikle çekingendir ve olaylara seyirci olarak kalmayı tercih ederler. Fakat iş beslenmeye gelince, zamanında karınlarını doyurmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde gözyaşları yanaklarından sel gibi akabilir! Akrep çocukları yalnızlığı sever, kendi kendisini eğlendirmeyi becerirler. Güçlü duygularıyla birlikte onlara güzel gelebilir. Fakat bu yalnız kalmak isteği ileride başka sorunları beraberinde getirecektir. Bazen güzel gözleri yaşlarına göre çok ciddi ve hüzünlü görünebilir. Biraz uzak ve soğuk izlenimi bırakırlar, aslında sevgiye çok ihtiyaç duyarlar. Ona ilgi gösterdiğine inandıkları kişilerle kolay iletişim kurarlar. Sevimli ve sıcak olurlar. Sevdiklerine karşı kapris yapmayı çok iyi becerirler. Bu tutumları yüzünden, çevreleri tarafından mızmız olarak nitelendirilirler.

Konuşmayı çok çabuk öğrenirler. Sezgileri çok güçlüdür, etraflarında olan biteni, insanların neler düşündüklerini büyüklerin tahmin edebileceğinden çok daha iyi algılarlar. Çocuk Akrepler bile özel hayatın gizliliğine önem verirler. Her zaman kimsenin haberi olmadığı, günlük tuttuğu defterleri, çekmeceleri olur. Gizli bırakmak istedikleri, bir başkası tarafından keşfedilirse, çok üzülüp ağlayabilirler. Bu küçük dedektiflerden bir şey gizlememek en mantıklısıdır. Eninde sonunda kendilerinden saklanan her neyse bulurlar. Bunun ardından da öfke ve kin duygusu gelir. Yüksek fiziksel, zihinsel, duygusal enerjileri yararlı konulara yönlendirilirse, ileride çok başarılı ve güçlü bir insan olacaktır.

Ailelerinden anlayış ve yardım beklerler. Akrep çocuğu için aile çok önemlidir. Büyümeye başladığı andan itibaren, onlardan destek beklemez tavırları ile dikkat çekse de içten içe onların sevgisine ihtiyaç duyarlar. İnatçı ve huysuz kişiliğiyle kimseyle anlaşamaz görünen bu çocuklar, özellikle annelerine çok düşkündürler. Çocukların kaprisli tutumları çoğu ailenin şımarık Akrepler yetiştirmesine sebep olur. Onun kaprisinin altında yatan nedenlere inen bir anne baba Akrep çocuğunu keşfettikçe altında güzelliğe ulaşacaktır. Sabırlı bir psikolog gibi onu dinleyen, onun sorularına çözüm arayan anne-baba çocukları büyüdükleri zaman da sıkıntı çekmezler.

Zeki ve yaratıcı bu çocukların eğitim çağında doğru yönlendirilmesi gerekir. Okulda arkadaşlar arası problemleri olsa da genel olarak başarılı olacaklardır. Akrep burcu çocukları için, olan imkanları paylaşmak, gerekli bir hayat dersidir. Gerçekten de yardımlaşma ve destek onlar için çok yararlı olacaktır. Anne babaya düşen görev, onları topluma açık, dışa dönük, kardeşleriyle oyun oynarken paylaşımcı davranışlar sergileyen çocuklar olarak yetiştirmektir. Kız veya erkek kardeşlerine karşı çok dikkatlidirler. Yine de özel hayatlarında saygı beklerler. Kendilerinin kaptanlarıdır ve ihtiraslıdırlar, paraya düşkün olabilirler. Harçlığını savuran, çok harcayan çocuklar olmazlar.

YAY Çocukları - Büyük oyuncaklara meraklı olur
Evde sessizlik varsa, bilin ki o bir muzurluk peşindedir. Yay bebekleri dikkat çekici ve hayat doludurlar. Değerli uykuları büyük bir ihtimalle onun bitip tükenmek bilmeyen istekleri yüzünden pek çok kez bölünebilir. Aralıklarla mama isterler, uyurken birisini görmekten mutlu olurlar. Büyüdüklerinde hareketlilikleri ve yaramazlıkları durulmaz. Yay çocuklarını teşhis etmek çok kolaydır. Bir şey istediklerinde ya da istedikleri yapılmadığında ağızlarını açıp avaz avaz bağırmaktan çekinmezler. Muzip ifadeleriyle ortalığı karıştırmayı çok severler. Tüm çocuklarda var olan patavatsızlık, yay çocuklarında had safhadadır. Sık sık anne, babasının yaptığı dedikoduları etrafa yetiştirerek büyüklerini zor durumda bırakabilirler. Ama her halleriyle çok sevimli ve cana yakındırlar.

Hiç tanımasalar da heyecanla karşısındakinin boynuna atlayıp tatlı tatlı gülümseyip, saç, baş çeken çocukların çoğu yaydır. Konuşmayı çabuk öğrenir sonra da büyüklerini inanılmaz sorularla bunaltırlar. Yeni kavramaya başladıkları dünya, onlar için fantastik bir yerdir. Yay çocukları okulun zeki ve sosyal insanlarıdır. Spor aktivitelerinde çok başarılıdırlar. Kolay uyum sağlarlar ama ders çalışmayı pek sevmezler. Okuldaki başarı oranları vasattır. Yaratıcılıkla ilgili dallara teşvik edilmeleri iyi olur. Keskin hayal güçlerini serbest bırakmaları onları ileri götürecektir. O zaman gerçekten çalışkan çocuklar haline gelirler. Yaramaz ve meraklıdırlar fakat mantıklı bir açıklama getirildiğinde, neden öyle davranmaları gerektiğini anlar, inatçılık etmezler. Bu çocuklar sınırları zorlamaya şiddetli isteklidirler. Biraz disiplin edilmeleri gerekir. Ancak bu sayede sorumluluk sahibi olmasını öğrenecektir.

Ev, onlar için lunapark kadar eğlencelidir. Yay çocukları aile yaşamlarında sevimli, dürüst ve eğlencelidirler. Özgür ve sevgi dolu Yay çocuklarını basmakalıp kurallarla yetiştirmek yanlış olacaktır. Sevgi dolu halleriyle aile içinde gerçek sıcaklığın, güçlü bir mizaç anlayışının oluşmasını sağladıkları için, aynı ilgiyi ailenin diğer üyelerinden beklerler. Kişisel hürriyetleri olduğunu daha küçük yaşlarda kavrarlar. Sorumluluk almayı sevmeseler bile, yapılması gerekenin ne olduğunu aslında bilirler. Gözü açık Yay çocukları, kardeşleri varsa, anne-babasının ondan istediği şeyi kardeşlerine yaptıracak kadar uyanıktır. Evde kurallar ve bol yasaklar yoksa ondan mutlu olanı yok demektir.

Yay kardeşleri arasında gürültücüdür ve bir numara olmaktan hoşlanırlar. Her an hareket halinde olan bu çocukları zapt etmek aileler tarafından zor olabilir. Kardeşleriyle sağlıklı ilişkileri vardır. Dikkatlidirler ve onlarla yakından ilgilenirler. Yay çocukları akrabaları dünyanın öbür ucunda bile olsa ziyaret etmek için elinden geleni yaparlar. Hareketli ve yerinde duramayan yay çocuğu, evlerinin arı kovanı gibi olmasından hoşlanırlar. Annelerine sormadan eve arkadaşlarını hatta akrabalarını bile davet ederler. Bu tutumları karşısında ebeveyni ters tepki verirse, kırılırlar fakat yaptıklarından da vazgeçmezler. Hep beraber tatile çıkmaktan, macera peşinde koşmaktan çok hoşlanırlar. Ailesiyle ilişkisi kuvvetli Yay çocuklarının büyüdükleri zaman aralarında sürtüşmeler çıkabilir. Çünkü çocuklarına fazlasıyla alışmış anne-babanın onu bir başkasıyla paylaşması zor olacaktır.

OĞLAK Çocukları - Zamanı çok iyi kullanırOğlak çocukları genelde sessiz, sakin, akıllı çocuklardır. Uslu ve düzenli bebeklerdir. Mama saatleri geciktiği zaman o sessiz çocuk bir anda çehre değiştirip, huysuzlaşabilir. Duygularını gözyaşlarıyla belli ederler. Eğer onları rutin bir düzene alıştırırsanız, uykunuzun sıkça bölünmeyeceğine emin olabilirsiniz. Zeki Oğlak çocuğunu oyalamak çok kolaydır. Renkli oyuncaklarla dolu bir oda onlar için yeterli olacaktır. Dakikalarca hiç sesi çıkmadan oynayabilirler. Küçük gülücüklerle etrafa mutluluk saçarlar. Söz dinleyen Oğlak çocuğu, anne-babasının sözünden çıkmamaya özen gösterir. İletişim konusunda herkese sevecen olmayan bu çocuklar, sevdikleri kişilere karşı açık ve güler yüzlü olurlar.

Oğlak çocuğu okumaya çok heveslidir. Yeni bir şey öğrenmekten zevk alırlar. Genelde kendisinden büyük çocuklarla oynamayı tercih ederler. Biraz içine kapanık Oğlak çocukları bazen bir çocuk için fazla ciddi görünürler. Oynamaya, paylaşmaya, eğlenmeye teşvik edilirse, daha sosyal bireyler olurlar. Hırsları inanılmazdır, daha küçük yaşta, gelecek ve kariyer planları yapmaya başlarlar. Büyümeye fazla heveslidir. Ergenlik döneminde ikilemlere düşebilir ama bu dönemi atlatmaları zor olmayacaktır. Arkasına ailesinin desteğini alan Oğlaklar daha başarılı olurlar. İyi bir arkadaş grubu ve yeteneklerini gösterebilecek bir alanda yetiştirilirse, kendine olan güvenleri artar. Şımarmaya çok meyilli, özellikle kız Oğlaklar çok konuşkan olabilirler.

Sevgi ve saygıya dayalı geleneksel aile ortamını ararlar. Hassas bir dayanışma içinde hem kendilerine hem de ailelerine büyük saygı gösterilmesini isterler. Oğlak çocukları küçük yaşlardan itibaren aile kökenlerini araştırıp, ortaya çıkarmaya hatta görüşmedikleri akrabalarına bile ulaşmaya çabalayabilirler. Oğlak burcu çocukları içe dönük ve çekingen olurlar. Kontrol altına almaya çalışıldıkça, evde gergin bir ortam yaratabilirler. Onlar büyüklerine karşı söz söylemektense surat asıp küsmeyi tercih ederler. Bu davranışları karşısındakileri bir süre sonra çileden çıkarabilir. Daha çok burunlarını kitaplara gömmeyi tercih ederler. İnsanlarla sessiz, nazik bir ilişki kurmaya özen gösterirler.

Konu ne olursa olsun sıkı bir destekleyicidirler. Sadıktırlar. Büyüdükten sonra aile toplantılarına ayrı bir önem verir bunu bir mirasın paylaşımı olarak görürler. Aynı zamanda aile kavramının büyüklüğüne ve devamına yürekten inanırlar. Kardeşleriyle ilişkileri çok olumludur fakat şakalara tahammülleri yoktur. Gururlarınla oynandığını zanneden bu çocukların hayatta her şeyin onların istediği gibi gitmeyeceğini öğrenmeleri biraz zaman alacaktır. Oğlak çocukları hayatta karşılarına çıkan her fırsatı değerlendirmek isterler. Zaten ebeveynlerde onların eğitimine ayrı bir özen gösterirler. Oğlak çocuğunun babası çok dikkatli olmalı ve fazla sert davranmamalıdır. Zamanla aile içi problemler çözülecek ve ilişkiler daha iyi bir hal alacaktır. Bunun için ebeveynler hatalardan ders almalı ve anlayışlı davranmalıdır.
KOVA Çocukları - Bulutların üzerinde gezinmekten çok hoşlanır!
Küçük dahiler aynı zamanda çok afacanlardır. Kova bebeklerinin saati saatine uymaz. Ruh halleri sıcak veya soğuk gibi değişim gösterebilir. Bu da ebeveynlerde şaşkınlığa sebep olabilir. Bir gece deliksiz uyuyorsa iki gece tüm aileyi seferber edecek kadar huysuz davranabilir. Kova çocuğunu belli bir düzen ve disiplinde yetiştirmek hayli zordur. Genel kurallar bu çocuklar için geçerli olmayabilir. Anne babaları onlara her şeyi sebep ve sonuçlarıyla anlatırsa, hoşlarına gitse de gitmese de anlayış gösterecek, yaşından beklenmeyen bir olgunlukla karşılayacaktır. Küçük yaşta elektronik eşyalara, bilgisayarlara merak sararlar. Sesin nereden geldiğini anlamaya çalışan, radyonun içini dışına çıkaran küçük bir Kova'ya kim kızabilir! Ailesi Kova çocuklarıyla çok dikkatli olmalıdır. Onun hümanist yanlarını geliştirmesine izin vermeli. Kısıtlamaya çalışarak, isyankar yanını ön plana çıkarmamalıdır.

Çok hareketli, sevimli, cana yakın, yardımsever bir çocuktur. Okumayı öğrendiği andan itibaren güzel resimlerle süslü ansiklopediler, maketler, beynini geliştirecek. Böylece, Kova çocuğu dahi olma, asra damgasını vurma yolunda ilk adımlarını atmaya başlayacaktır. Olgun, cömert ve yetenekli çocuklar olabilirler. Okulda arkadaşları arasında dikkat çekici öğrencidirler. Tuhaf bir çalışma programları vardır. Eğer öğretmen ya da ailesi bu özgür çalışma programını kısıtlamaya ve baskı uygulamaya kalkarsa, onlara kesinlikle meydan okuyacaklardır. Başkalarıyla iletişim kurmasını kolaylaştıracak onu teşvik eden bir çevreye ihtiyaçları vardır. Takıntılı huyları olan bu çocuklar, sevdikleri bir şey için tüm parasını ve eşyasını verebilecek kadar cesurdur. Herkese aynı davranmadığı gibi başkalarından özellikle anne babalarından hep özverili olmalarını beklerler. Yaptıkları şımarıklığa göz yumacak, her istediğini ona alacak, her ağladığında onu kucaklayacak bir ilişki isterler. Anne babaya düşen görev, onun ısrarlı sevgi istismarına kanmayıp, paylaşmayı ve parayı nasıl kullanacağını öğretmek olmalıdır.

Geleneksel aile düzeninden farklı anlayışta ev hayatları olsun isterler. Küçük yaştan itibaren bağımsız olduklarına inanırlar. Akıllarına gelen ve inandıkları konu üzerinde sonuna kadar mücadeleci bir tavır gösterirler. Aile, bir kısıtlama veya özgüveni kırıcı bir tavır göstermişse sivri dilli, içi dışında bir çocuk olur. Enerjik ve akıllı bu çocukların ailenin desteğiyle iyi bir eğitim alması gerekir. Eğitim sürecini yüksek performansları sonucu başarıyla tamamlayabilirler. Yeterli ilgi, şefkat ve destek görmezlerse, gizli gizli bir güvensizlik oluşabilir. Arkadaş tavrıyla yaklaşan özgür bir ailede yetişen Kova çocukları, büyüyünce çok başarılı olurlar. Zamanlarının büyük bölümünü aile fertlerinden uzak, kendi başlarına geçirirler. Bazen üzüntülü görünebilirler.

Kova çocukları için herkesin aynı düşünmediğini anlamak çok güçtür. Ne yapacağını kimseyle konuşmaktan hoşlanmaz, hayatları kendi akışına bırakır başkalarının fikirlerine aldırış etmezler. İlişkileri arkadaşçadır. Yeni yetişmekte olan bu çocuğun içinin rahatlatılmasına ve samimiyet görmeye ihtiyacı vardır. Bağımsızlığını yeni kazanmaya başlayan bir çocuk ise güvenilir, destekleyici ve onu eleştirmeyen arkadaş bir anne, babaya ihtiyacı vardır. Genellikle gelişme çağları bu sayede sakin geçer. Aile içi kararlarda onun da fikrini almak gurubun bir parçası olduğunu hissetmesi açısından önemlidir. Ortak çalışmalar Kova çocuğunun sorumluluk duygusunu arttıracak ve asi yanını eğitecektir. Kova çocuklarının kız veya erkek kardeşleriyle arası iyidir. Onlarla iyi iletişim kurarlarsa korumacı bir tavır sergileyebilirler. Anne babalarına sordukları soru ve cevaplarla onları şaşırtan bu çocukların istediği gerçek bir sevgi ve alakadan başka bir şey değildir.

BALIK Çocukları - Çizgi filmleri çok severBalık çocukları çok yumuşak ve sevimlidir. Güzel yüzleri, mahmur gözleri, sempatik gülüşleriyle şirinlik muskasıdır. Zamanın büyük bölümünde kendi halinde melek gibi uyurlar. Fakat bazen durduk yere öyle çok ağlarlar ki, gözyaşlarının sonu gelmeyecek gibi görünür. Küçük mimiklerden oluşan bir lisanları vardır ve tatlı masallar dinlediklerinde buna küçük kalpleriyle inanırlar. Konuşmayı çok erken öğrenirler. Masal dinlemek çok hoşlarına gider, okumayı öğrenir öğrenmez hikaye kitaplarına sarılırlar, edebiyata tutkun kişiler olabilirler. Okudukları, dinledikleri hikayelerden yola çıkarak yenilerini uydurabilirler.

Zengin hayal dünyaları, gerçekle hayal olanı karıştırmalarına neden olabilir. Kendilerini kandırma eğilimleri olabilir ama bu bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Doğru kararı verebilmek için sakin, destekleyici bir ortama ihtiyaçları vardır. Balık çocukları dürüsttürler ayrıca açık fikirli ve duygularını cümlelerle iyi bir şekilde anlatma kabiliyetleri vardır. İnsan ve hayvanlara karşı dikkatli ve naziktirler. Genellikle kolayca incinen ve saf çocuklardır. Bu nedenle onları dünyanın kötülüklerine karşı eğitmek gerekir. Yaratıcı ve güçlü duyguları onları her zaman ailesine, çevresine bağlı ve sorumlu kılar.

Balık çocuğu ailenin en hassas üyesidir. Hareketleri ve davranışlarıyla aile içinde etkilerini hissettirirler. Duygularını açıkça gösterirler. Yanaklarından dökülen gözyaşları, birden bastıran yağmurun ardından çıkan gökkuşağı gibi parlak bir gülümsemeye dönüşebilir. Sakin bir ortamda rahat, etkili ve verimli olabilirler. Balık çocukları sevgi dolu ve sabırsızdırlar. Onların üzerinde otorite kurmak hayli zordur. Anne-babaları onlarla iletişim kurmaya başladıkları an, zayıf noktalarını çabuk bulup onları parmaklarının ucunda döndürebileceklerini öğrenirler. Balık, ailesinden her zaman sevgi ve güven bekler. Onunla oyun oynanmasını ve sürekli bir şeyler anlatılmasını isterler. Sihirli dünyalarında anne, baba ve kardeşlerin büyük önemi vardır.

Daha küçük yaştan onları sahiplenir ve kimseyle paylaşmak istemezler. Kardeşlerine karşı oldukça koruyucu ve duygusal açıdan bağlıdır. Evinde aile arasında ilişkilerin güçlü olmasını isterler. Sorumluluklarını bilen bu afacanlar, büyüdüklerinde de ailesinin her zor anında yanında olacaklarının sinyallerini daha küçükken verir. Destekleyici ve anlayışlı bir aile ile birlikte, iyi bir eğitim alırsa tüm öğrenim hayatı boyunca problem çıkarmazlar. Balık çocuklarının fantastik bir dünyaları vardır. Bu nedenle bazen onlarla geçinmek güç olabilir. Okulda yaşadıkları tecrübelerden dolayı zaman zaman kırılabilirler fakat geniş hayal güçleri onlara artılar kazandırabilir.

kaynak : www.yorumcu.com

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu