Babalar Günü, Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülkede her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Babalar Günü

Babalar Günü, Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülkede her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Gününün de bir geçmişi var. Bazı tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma'da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor.

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmış. Daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise diğerlerinden çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar.

Farklı tarihler
Bir çok ülkede Babalar Günü'nün kutlandığı gün değişiklik göstermektedir. Bu günü farklı tarihlerde kutlayan ülkelerden bazıları şöyledir;

Haziran'ın 3. Pazar günü
Arjantin, Bangladeş, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Kıbrıs, Fransa, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, Jamaika,Japonya, Malezya, Malta, Mauritius, Meksika, Hollanda, Panama, Pakistan, Peru, Filipinler, Porto Riko, İrlanda, Singapur, Slovakya, Güney Afrika, Sri Lanka, Trinidad ve Tobago, İngiltere, ABD, Venezuela, Türkiye, Zimbabve.

23 Haziran
Nikaragua, Polonya, Uganda

31 Temmuz
Vietnam

Temmuz'un 3. Pazar günü
Uruguay

Temmuz'un son Pazar günü
Dominik Cumhuriyeti

Ağustos'un ikinci Pazar günü
Brezilya

8 Ağustos
Tayvan

Eylül'ün ilk Pazar günü
Avustralya, Yeni Zelanda

Kasım'ın ikinci Pazar günü
Estonya, Finlandiya, Norveç, İsveç

5 Aralık
Tayland

23 Şubat
Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya

19 Mart
Bolivya, Honduras, İtalya, Lihtenştayn, Portekiz, İspanya, İsviçre

5 Mayıs
Romanya

8 Mayıs
Güney Kore (Ana Baba Günü)
Miraç Günü Almanya

Haziran'ın 1. Pazar günü
Litvanya

5 Haziran
Danimarka

Haziran'ın 2. Pazar günü
Avusturya, Belçika, Ekvador,

17 Haziran
El Salvador, Guatemala

Bütün babaların babalar günü kutlu olsun
Wikipedia

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu