Uzun yaşamanın ve geç yaşlanmanın sırrı, daha az kalori almaktan geçiyor. Kalori miktarını yüzde 25 düşürmek, ömrü yüzde 30 artırıyor ve daha sağlıklı bir yaşama kapı açıyor.

Araştırmayı yapan Pennington Biomedikal Araştırma Merkezinden bir ekip, hastalarını 6 ay boyunca yüzde 25 azaltılmış kalori diyetine tabi tuttu. 6 ay boyunca günde 890 kalorilik gıda alan deneklerde insülin seviyesinin azaldığı, vücut sıcaklıklarının düştüğü ve DNAlarında daha az oksitleme hasarı meydana geldiği gözlemlendi. Bu şekilde kalori kısıtlamasının metabolizmayı yavaşlattığını söyleyen doktorlar, "Bu da uzun yaşamın önünü açıyor" diye konuştu.

Günlük kalori miktarını yüzde 25 azaltarak yaşlanmanın önüne geçilebileceğini açıklayan araştırmacılar, bu sayede ömrün yüzde 30 uzatılabileceğini ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olunabileceğini ileri sürdüler.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu